Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 6,35'e yükseldi -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:…

  • Yazı boyutu
Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 6,35'e yükseldi
  -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:…

Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 6,35'e yükseldi -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"(Gösterge tahvil)Bu yükselişin ardından yatan ilk neden, TCMB'nin yakın zamanda fonlama maliyetini mevcut yüzde 5,5 seviyesinin altına çekmeyeceği sinyali vermesi"

Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi, açıklanan Aralık ayı enflasyon verilerinin ardından 6 haftanın en yükseği olan yüzde 6,35'e yükseldi.
     Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, tahvil piyasasında aralık ayındaki Merkez Bankası toplantısından bu yana faizlerde yükselişin sürdüğünü belirterek, "Bu yükselişin ardından yatan ilk neden, TCMB'nin yakın zamanda fonlama maliyetini mevcut yüzde 5,5 seviyesinin altına çekmeyeceği sinyali vermesi" dedi.
     Bu durumun faizlerin çok daha aşağı düşmesini bekleyen yatırımcılar açısından hayal kırıklığı yarattığını ifade eden Cömert, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Buna ek olarak sigara zammı sonrası enflasyonun yükselecek olması da alımların ertelenmesine yol açan bir diğer etken. Piyasa tarafında baktığımızda da haftaya yapılacak yeni gösterge tahvil ihalesi öncesi yatırımcıların pozisyon ayarlamasına gittiklerini görüyoruz. Ayrıca özellikle yerli bankaların, yukarıda bahsettiğim sebeplerden ötürü uzun bir süredir taşıdıkları tahvil pozisyonlarında kar realizasyonuna gitmeleri söz konusu. Bu da tahvil faizlerinde kısa vadede bir miktar yükseliş daha görebileceğimize işaret ediyor. 2013 sonu için gösterge tahvil beklentimiz yüzde 6,8 bileşik seviyesi."
     Bu arada, güne yüzde 6,16 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi gün içinde yüzde 6,35'e yükselirken, şu dakikalarda yüzde 6,30 seviyesinde işlem görüyor.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir