Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 6,35'e yükseldi -Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem…

  • Yazı boyutu
Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 6,35'e yükseldi
  -Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem…

Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 6,35'e yükseldi -Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge: -"Satışların ana sebebi ihaleler ve yeni gösterge tahvil için yer açmak"

Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi, açıklanan Aralık ayı enflasyon verilerinin ardından 6 haftanın en yükseği olan yüzde 6,35'e yükseldi.
     Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge, beklentiler doğrultusunda gelen enflasyon rakamına rağmen tüm vadelerdeki tahvillere ciddi satış geldiğini belirtti.
     Tözge, "Bunun altında yatan en büyük sebep gelecek hafta yapılacak ihaleler öncesi özellikle piyasa yapıcısı yerli bankaların portföylerinden yer açıp ihaleden daha yüksek faizden alım yapmak istemeleri olabilir" dedi.
     Yerli bankaların yoğun satışlarına bazı traderların panik satışı ile ayak uydurmalarının faizlerin gereğinden fazla yükselmesine sebep olabileceğini söyleyen Tözge, şunları kaydetti:
     "Hazine bu ay 5 farklı ihale ile piyasa ve kamudan 11,6 milyar lira borçlanma hedeflemekte. Gelecek hafta 2 yıllık gösterge kağıt değişecek. Özetle, satışların ana sebebi ihaleler ve yeni gösterge tahvil için yer açmak diye düşünüyorum. Ama ilginç olan, satışın tüm vadedeki ve türdeki tahvillere genele yayılmış olması. Bunu trend değişiminden ziyade panik satışı olarak değerlendirmek lazım. Makro tarafta datalar iyiye gittiği sürece, bu tip satışlar ve gelecek haftaki ihaleler sonrası gerçek anlamda alım fırsatı oluşacağını düşünüyorum."
     Bu arada, güne yüzde 6,16 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi, şu dakikalarda yüzde 6,31 seviyesinde işlem görüyor.
    
    
    

Bu haberi 195 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir