Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 5,94'ü gördü -Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge:…

  • Yazı boyutu
Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 5,94'ü gördü
  -Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge:…

Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 5,94'ü gördü -Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge: -"Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi, dış ticaret rakamının beklentinin altında gelmesine ek olarak global bono faizlerindeki olumlu seyrin devamı Türk bonolarına olan ilginin devam etmesine yol açıyor"

Tarihinde ilk kez dün yüzde 6'nın altına gerileyen gösterge tahvilin bileşik faizi güne yüzde 5,97 seviyesinden başladı ve bu seviyeden gelen alımların etkisi ile yüzde 5,94 seviyesine kadar geriledi.
     Gösterge tahvilin bileşik faizi şu dakikalarda yüzde 5,96 seviyesinde işlem görüyor.
     Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge, Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi, dış ticaret rakamının beklentinin altında gelmesine ek olarak global bono faizlerindeki olumlu seyrin devamının Türk bonolarına olan ilginin devam etmesine yol açtığını belirterek, şunları kaydetti:
     "Diğer yandan kur tarafında 2-3 gündür gördüğümüz TL'nin değerlenme süreci uzun vadeli tahvillere olan yabancı ilgisinin bir göstergesi. Bunlara ek olarak derecelendirme kuruluşlarından gelecek olası not arttırım beklentileri de piyasanın kuvvetli seyretmesine yol açıyor"
     Gelecek günlerde de, kısa boylu kar satışlarına rağmen olumlu seyrin devamının beklenebileceğini kaydeden Tözge, "Pazartesi günü açıklanacak olan kasım ayı enflasyonu yakından takip edilecek. Çok büyük bir negatif sürpriz yaşanmaz ise enflasyon rakamının bono faizleri üzerinde etkisi sınırlı olacaktır."
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir