Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,60'ı geçti -Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge:…

  • Yazı boyutu
Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,60'ı geçti
  -Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge:…

Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,60'ı geçti -Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge: -"Şu an için gösterge tahvilin bileşik faizinin yüzde 7,80-7,50 aralığında işlem görmesi daha olası gibi gözükmekte"

Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,60'ı geçti.
     Yurt içinde doğalgaz ve elektriğe gelen zamların ardından enflasyon görünümünde bozulmalara ilişkin kaygıların artması ile yükselişe geçen gösterge tahvilin bileşik faizi şu dakikalarda yüzde 7,61 seviyesinde işlem görüyor.
     25 Eylül'de düzenlenen ihalede 24 Eylül 2014 itfalı yeni gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,56 seviyesinde gerçekleşmişti.
     Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Ata Portföy Fon Yönetim Direktörü Cem Tözge, Merkez Bankası'nın yüzde 6,20'lik yıl sonu enflasyon tahmininde yüzde 0,75-1,00'lik bir bozulma olacağını belirterek, "Bu da yıl sonu enflasyon gerçekleşmesinin yüzde 7,25-7,00 aralığında olmasına sebep verecek" dedi.
     Şu an için gösterge tahvilin bileşik faizinin yüzde 7,80-7,50 aralığında işlem görmesinin daha olası gibi gözüktüğünü kaydeden Tözge, "Verim eğrisinin uzun tarafının yaşanan gelişmelerden daha az etkilenmesi beklenmeli. Yaşanan zamların yansıması daha fazla kısa vadeli tahvillerde (vadesi 1 yıl ve daha az) hissedilmekte" değerlendirmesinde bulundu.
     Akbank Ekonomik Araştırmalar Bülteni'nde ise doğalgaza (yüzde 9,8) ve elektriğe (yaklaşık yüzde 10) yapılan zamların ekim ayı enflasyonu üzerinde direkt olarak 44 baz puan artış yaratmasının beklendiği ifade edilerek, sene sonu enflasyon tahminlerini de 2012 için yüzde 7,5'e, 2013 sonu için de yüzde 6'ya güncelledikleri belirtildi.
     Bültende, enflasyon tarafındaki bu gelişmelerin, yukarıdaki etkilere zıt bir biçimde kısa vadeli getiriler üzerinde yükseliş baskısı yaratabileceği kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 114 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir