Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,33'e yükseldi -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:…

  • Yazı boyutu
Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,33'e yükseldi
  -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:…

Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,33'e yükseldi -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"Kısa vadede faizlerde düşüşün devamı için FED'in aksiyonlarını görmemiz gerekiyor"

Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,33'e yükseldi. Dün en düşük yüzde 7,17 seviyesini gören gösterge tahvilin bileşik faizi günü yüzde 7,23 seviyesinden kapatmıştı.
     Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, bugün piyasada görülen hareketin birkaç sebebi olduğunu belirterek, "Öncelikle son bir hafta içinde açıklanan makro veriler Merkez Bankası'nın faiz indirimlerini destekler nitelikteydi" dedi.
     Bunun sonucunda gösterge tahvilde yarım puana yakın bir düşüş yaşandığını kaydeden Cömert, şunları belirtti:
     "Alım tarafında ağrılık olarak yabancı yatırımcılar vardı. Ancak yerli bankaların satış tarafında oldukları piyasada, alışlar kesilince faizdeki düşüş durdu. Bu noktadan sonra kar satışları etkili oldu. Buna ek olarak TL'de görülen değer kaybı, Merkez Bankası'nın fonlama maliyetini bir miktar kısabileceği kaygıları yaratıyor.
     Bugün basında yer alan ve yeni zamların yolda olduğunu iddia eden haberlerin de yatırımcıları tedirgin ettiğini belirten Cömert, "Kısa vadede faizlerde düşüşün devamı için Fed'in aksiyonlarını görmemiz gerekiyor." dedi.
     Olası bir tahvil alım programının, Merkez Bankası'nın faiz politikasında daha yumuşak bir tavır izlemesine yol açacağına değinen Cömert, "Merkez Bankası'nın parasal gevşeme eğilimin koruyacağını ve faiz koridorunu daraltma konusunda bu aydan itibaren adım atmaya başlayacağı beklentimizi değiştirmiyoruz. Özellikle enflasyon konusunda ciddi bir risk ortaya çıkmadıkça 2013 ilk çeyreğinden gösterge tahvilin bileşik faizinde yüzde 7'nin altını görmeyi bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
     Ata Portföy Fon Müdürü Cem Tözge ise, gösterge tahvilin bileşik faizinde yaşanan yükselişte kar satışlarının etkili olduğunu, ayrıca kurdaki yükleşin yarattığı huzursuzluğunda bileşik faizin yükselmesine neden olduğunu söyledi.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir