Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,17'ye geriledi -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:…

  • Yazı boyutu
Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,17'ye geriledi
  -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:…

Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,17'ye geriledi -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"Gösterge tahvil faizinin tarihi dip seviyesi olan yüzde 6,79'u görmesi için hem para politikasının gevşetilmesi hem de enflasyon görünümünün bozulmaması gerektiğini düşünüyoruz."

Güne yüzde 7,33 seviyesinde başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi gün içinde en düşük yüzde 7,17 seviyesine kadar geriledikten sonra şu dakikalarda yüzde 7,23 seviyesinde bulunuyor.
     Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, bir süredir tahvil piyasasında görülen yabancı girişinin dün açıklanan büyüme verisinin ardından hızlandığını belirterek, 2. çeyrek büyüme verisi sonrasında, Merkez Bankası'nın faizleri düşünülenden daha hızlı indireceği beklentisi ile gösterge tahvilin bileşik faizinin yüzde 7,17'ye kadar düştüğünü söyledi.
     Fed'in perşembe akşamı QE3 açıklayacağı beklentilerinin son günlerde güçlenmiş olmasının da gelişmekte olan ülke piyasalarını desteklediğini kaydeden Cömert, şunları belirtti:
     "Kısa vadede, faizdeki olumlu görünümün korunmasını bekliyoruz. Ancak gösterge tahvil faizinin tarihi dip seviyesi olan yüzde 6,79'u görmesi için hem para politikasının gevşetilmesi hem de enflasyon görünümünün bozulmaması gerektiğini düşünüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir