Gösterge tahvilin bileşik faizi Ocak 2011'den bu yana en düşük seviyesinde... -Garanti Yatırım…

  • Yazı boyutu
Gösterge tahvilin bileşik faizi Ocak 2011'den bu yana en düşük 
seviyesinde...
  -Garanti Yatırım…

Gösterge tahvilin bileşik faizi Ocak 2011'den bu yana en düşük seviyesinde... -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"Beklentimiz gösterge tahvilin faizinin yüzde 7 bileşik seviyesine doğru gerileyeceği yönünde" -Ata Portföy Fon Müdürü Cem Tözge: -"Yurt dışındaki parasal genişleme beklentileri ve içeride de merkez bankasından faiz indirim beklentisi gösterge tahvil faizinin aşağı yönlü hareket etmesine yol açıyor"

Gösterge tahvilin bileşik faizi Ocak 2011'den bu yana gördüğü en düşük seviye olan yüzde 7,27'ye geriledi.
     Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, bugün açıklanan 2. çeyrek büyüme verisi sonrasında Merkez Bankası'nın para politikasını gevşeteceği beklentisinin daha da güçlendiğini belirterek, "Her ne kadar bir süredir Merkez Bankası birkaç ay öncesine göre çok daha rahat bir fonlama ortamı sunuyor olsa da, 18 Eylül'den başlayarak faiz koridorunun hızla daraltılması söz konusu olabilir" dedi.
     Bu durumda, faiz koridorunun yarattığı belirsizlik ortamının kısmen rahatlayacağını ve bunun da fiyatlara yansıyacağını kaydeden Cömert, şunları belirtti:
     "Beklentimiz gösterge tahvilin faizinin yüzde 7 bileşik seviyesine doğru gerileyeceği yönünde. Öte yandan olası bir doğalgaz zammı veya vergi artışları gibi faktörler, bu düşüşün önündeki en büyük risk olarak duruyor."
     Ata Portföy Fon Müdürü Cem Tözge ise, yurt dışındaki parasal genişleme beklentilerinin ve içeride de merkez bankasından faiz indirim beklentisinin gösterge tahvil faizinin aşağı yönlü hareket etmesine yol açtığını söyledi.
     Yüzde 7,30'daki direnç seviyesinin geçilmesi ile birlikte yüzde 7,00 bileşik seviyelerinin test edilebileceğini belirten Tözge, "Faizlerde olumlu seyri etkileyecek 2 önemli gelişmenin olduğunu belirtti ve bunların, 18 Eylül'deki Para Politikası Kurulu (PPK), ve 3 Ekim sabahı açıklanacak enflasyon datasının olduğunu kaydetti.
     Merkez Bankası'nın 100 baz puanlık bir indirme giderse aşağı yönlü hareketin hız kazanmasına şahitlik edilebileceğine dikkati çeken Tözge, şunları ifade etti:
     "50 baz puanlık indirim ise fiyatlanmış durumda. Öte yandan, eylül ayı enflasyonda yükselen petrol ve gıda fiyatlarının etkisi düşük olarak görülürse aşağı yönlü hareket güç kazanabilir. Yani eylül ayı genelinde yüzde 7,50 - 7,25 aralığında hareket etmemiz olası. İyimser senaryoda 7,25 - 7,00, olumsuz senaryoda ise 7,75- 7,50 hareket edebiliriz."
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir