Gösterge tahvilin bileşik faizi 9 haftanın en yükseğinde

  • Yazı boyutu
Gösterge tahvilin bileşik faizi 9 haftanın en yükseğinde

Gösterge tahvilin bileşik faizi 9 haftanın en yükseğinde

Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi Hazine'nin düzenlediği ihaleler sonrasında 8 Ocak tarihinden bu yana en yüksek seviye olan yüzde 6,08'i gördü.
     Güne 5,94 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi Hazine'nin düzenlediği ihalelerde talebin zayıf olmamasına karşın önceki ihaleye göre faizlerin yükselmesinin etkisiyle yükselişe geçti ve en yüksek yüzde 6,08'i gördükten sonra yüzde 6,00 seviyelerinde dengelendi.
     Tahvil-bono piyasası ve ihalelerle ilgili değerlendirmede bulunan HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu, Hazine'nin borçlanma ihalelerindeki gerçekleşmelerin bono faizlerinin seyri açışından takip edilecek en önemli olgu olduğunu belirtti.
     Bu bağlamda yarın yapılacak olan 2 ve 10 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihraçlarına gelecek talebin ve oluşacak ortalama getirilerin de faizlerin yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade eden Çakıroğlu "Getiri eğrisinin tüm vadelerinde gördüğümüz yukarı yönlü hareketin yavaşlayarak da olsa devam edebileceğini düşünüyoruz"dedi.
     Türkiye'nin dış ticaret dengesinde en iyinin geride kaldığına ilişkin algılama ve Merkez Bankası'nın 26 Mart'taki Para Politikası Kurulu'na ilişkin belirsizliklerin geçtiğimiz hafta itibariyle bono piyasası üzerinde baskı yarattığını ifade eden Çakıroğlu, yabancı talebinin de görece düşük kalmasının bono faizlerindeki yükselişlerin arkasındaki bir diğer faktör olduğunu kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 117 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir