Gösterge tahvil yüzde 6,00 seviyesini gördü -HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu: -"Fitch'in…

  • Yazı boyutu
Gösterge tahvil yüzde 6,00 seviyesini gördü
  -HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu:
  -"Fitch'in…

Gösterge tahvil yüzde 6,00 seviyesini gördü -HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu: -"Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesi sonrasında Türkiye varlıklarına olan ilginin devam ettiğini görüyoruz" -"Önümüzdeki dönemde gösterge bonoda performansı tayin edecek en önemli olgu, Merkez Bankası'nın para politikasına ilişkin alacağı kararlar olacak görünüyor"

Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 6 seviyesine kadar geriledi.
     Güne yüzde 6,11 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi bu seviyeden gelen alımlarla yüzde 6 seviyesine kadar geriledikten sonra şu dakikalarda yüzde 6,08 seviyelerinde işlem görüyor.
     Tahvil-bono piyasasında yaşanan son gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulunan HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesi sonrasında Türkiye varlıklarına olan ilginin devam ettiğini söyledi.
     Bu ilginin Merkez Bankası'nın bankacılık sistemine sağladığı fonlama miktarını yüksek tutması ve fonlama maliyetlerini de yüzde 5,75 olan politika faizinin de altına çekmesi sonrasında özellikle bono piyasasında bir kademe daha belirgin göründüğünü ifade eden Çakıroğlu, "Bono piyasasında kaydedilen olumlulukta Hazine'nin kasım ayı iç borçlanma stratejisinde itfa edilen miktarın çok daha altında ihraç gerçekleştirmesiyle (19,2 milyarlık iç borç servisine karşılık 13 milyarlık iç borçlanma) sistemde kalan yaklaşık 6,2 milyarlık kısmın da bono piyasasına dönmesi de etkili olan bir diğer faktör konumunda..." dedi.
     Tüm bunlara bağlı olarak gösterge bononun bileşik faizinin Kasım ayında 100 baz puanın üzerinde düşüşle yüzde 7,08 seviyelerinden yüzde 6,0 seviyelerine kadar gerilediğini söyleyen Çakıroğlu, şunları kaydetti:
     "Önümüzdeki dönemde gösterge bonoda performansı tayin edecek en önemli olgu Merkez Bankası'nın para politikasına ilişkin alacağı kararlar olacak görünüyor. Bu bağlamda Merkez Bankası'nın 18 Aralık'ta yapılacak olan Para Politikası Kurulu toplantısında yüzde 5,00 seviyesinde bulunan gecelik borçlanma faizinde ve / veya yüzde 5,75 seviyesinde bulunan haftalık repo faizinde indirime gitmesi durumunda gösterge bonoda sınırlı da olsa aşağı yönlü hareketin devam etme ihtimali bulunduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte, orta uzun vadeli perspektifte getiri eğrisinin uzun tarafının risk - getiri bağlamında daha cazip olduğu kanaatindeyiz. Buna ek olarak enflasyonda 2013 ile birlikte yatay bir seyre gireceği varsayımımızı da göz önünde bulundurduğumuzda TÜFE'ye endeksli tahvillerin de ilgi görebileceğini tahmin ediyoruz."
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir