Gösterge bileşik ihalelerin ardından yüzde 6,17'ye yükseldi -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan…

  • Yazı boyutu
Gösterge bileşik ihalelerin ardından yüzde 6,17'ye yükseldi
  -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan…

Gösterge bileşik ihalelerin ardından yüzde 6,17'ye yükseldi -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"Bugünkü ihalelerde talep zayıf olunca Hazine ilan ettiği tutarın altında borçlanmış oldu" -"Nisan ayında Hazine'nin piyasaya 15,6 milyar lira itfası olacak, yatırımcılar yüklü itfalar tamamlanana kadar alım tarafında olmak istemeyeceklerdir"

Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi Hazine'nin gerçekleştirdiği ihalelerin ardından yüzde 6,17 seviyesine kadar yükseldi.
     Güne yüzde 6,02 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi Hazine'nin gerçekleştirdiği 2 ve 10 yıl vadeli iki ihalenin ardından yüzde 6,17 seviyelerine kadar yükseldikten sonra bu seviyeden gelen alışların etkisi ile şu dakikalarda yüzde 6,15 seviyesinde işlem görüyor.
     Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, dün yapılan Hazine ihalelerinde beklentilerin altında bir talep görüldüğünü belirterek, bu nedenle Hazine'nin mart ayı borçlanma hedefinin tutturması için bugünkü gösterge tahvil ve 2023 vadeli sabit kuponlu tahvil ihalesinde 4,3 milyar lira daha borçlanması gerektiğini ifade etti.
     Bugünkü ihalelerde de talep zayıf olunca Hazine'nin ilan ettiği tutarın altında borçlanmış olduğunu dile getiren Cömert, ihalenin ardından faizlerde yükselişin devam ettiğini söyledi.
     Nisan ayında Hazine'nin piyasaya 15,6 milyar lira itfası olacağını hatırlatan Cömert, yatırımcıların yüklü itfalar tamamlanana kadar alım tarafında olmak istemeyeceklerini kaydetti.
     Hazine ihalelerinin yine mart ayında satılan tahvillerin yeniden ihracına yönelik olacağına dikkati çeken Cömert, şunları kaydetti:
     "Yani özellikle uzun tarafta arz artmaya devam edecek. Bu yüzden yeni yabancı girişi görmezsek uzun vadeli tahvil faizlerinin nisan ayı ortasına dek ciddi şekilde gerilemesini beklemiyoruz. Ancak TCMB'nin haftaya yapacağı toplantıda faiz koridorunun alt bandını aşağı çekmesi ve piyasayı ihtiyacı dahilinde fonlaması durumunda kısa vadeli kağıtlara talep artacaktır."
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir