"GÖRÜŞ"ün son sayısında "AB ve Türkiye" konusunu ele alındı -AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış da,…

  • Yazı boyutu
"GÖRÜŞ"ün son sayısında "AB ve Türkiye" konusunu ele alındı
  -AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış da,…

"GÖRÜŞ"ün son sayısında "AB ve Türkiye" konusunu ele alındı -AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış da, TÜSİAD'ın yayın organı GÖRÜŞ için, "AB'yle Değişen Paradigma ve Türkiye'nin Kararlılığı" adlı bir makale kaleme aldı

TÜSİAD'ın yayın organı GÖRÜŞ dergisinin yeni sayısında Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye konusu ele alındı.
     Yapılan açıklamaya göre, "Avrupa Birliği ve Türkiye: Yeni Bir Dönemin Eşiğinde" kapak sloganı ile çıkan dergide konuyla ilgili makalelere yer verildi.
     GÖRÜŞ için AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "AB'yle Değişen Paradigma ve Türkiye'nin Kararlılığı" adlı bir makale kaleme aldı.
     Makalede Türkiye'nin katettiği mesafelere rağmen Türkiye'ye karşı hala geçmişten gelen ön yargıların devam ettiğini ifade eden Bağış, ayrıca Türkiye'nin artık ilerlemeden, kalkınmadan, demokrasiden, hukuk ve özgürlüklerden taviz vermesinin, bu yoldan geri dönmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.
     Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Rujiten de, dergiye "İki taraf da çaba göstermeli" başlıklı bir makale ile katkıda bulundu. Makalede 2012 yılında Türkiye ve AB'nin aralarındaki diyaloğu geliştirebildiği, ortak bir anlayışa ulaşabildiği ve olumlu bir değişim yaratabildiği ifade edildi.
     İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Prof. Fuat Keyman ise, makalesinde Türkiye'nin AB'ye üyeliği ile ilgili yeni bir model önerisinde bulundu. Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Aktar, yazısında AB projesine yapıcı katkı konusunu ele aldı.
     TÜSİAD Uluslararası Koordinatörü Bahadır Kaleağası, "AB'nin Geleceği, Türkiye'nin Seçenekleri" başlıklı makalesinde Türkiye için AB hedefini değerlendirdi.
     TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ise, kapak konusuna "Yeni Bir Dönemin Eşiğinde" başlıklı makalesi ile katkı yaptı.
     Makalesinde Türkiye-AB ilişkilerinin yeni dönemini ve iş dünyasının sürece bakışını değerlendiren Yılmaz, TÜSİAD'ın yeni yönetim döneminde AB konusuna odaklanan bir komisyon tesis edildiğini vurguladı.
     GÖRÜŞ dergisinin yeni yönetim dönemindeki ilk sayısının AB konulu olmasının özellikle tercih edildiğine dikkati çeken Yılmaz, makalesinde, "AB hedefi Türk iş dünyası için temel bir öncelik olmaya devam edecek. AB üyelik süreci, piyasa kurum ve kurallarının güçlendirilmesi, küresel rekabet gücünün yükseltilmesi ve demokratik standartların geliştirilmesi amaçlarımız doğrultusunda temel referans noktası" ifadelerini kullandı.
     Bu arada GÖRÜŞ dergisinin yeni sayısında "Kentsel Dönüşüm" dosya konusu olarak ele alındı. Bu kapsamda devletin konut politikası, kaynak yaratma ve bölüşüm konularını değerlendiren makalelere yer verildi.
    
    
    

Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir