Görme engelliler üniversiteye "Telefon Kütüphanesi" ile hazırlanacak

  • Yazı boyutu
Görme engelliler üniversiteye "Telefon Kütüphanesi" ile hazırlanacak

Görme engelliler üniversiteye "Telefon Kütüphanesi" ile hazırlanacak

Türkiye iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom işbirliğiyle görme engellilerin bilgiye erişimini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen "Telefon Kütüphanesi", sistemine ÖSYS 2013 kılavuzu ve 8 adet YGS deneme sınavı ekleyerek, 24 Mart'ta gerçekleşecek YGS için kullanıcılarının üniversite sınavına hazırlanmalarına yardımcı olacak.
     Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Türk Telekom'un Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliğiyle geliştirdiği ve görme engellilerin ücretsiz kitap dinleyebildiği Telefon Kütüphanesi, kullanıcılarının üniversite sınavına hazırlanmalarına destek olacak.
     Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) 2013 kılavuzu ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için 8 adet deneme sınavı ekleyerek arşivini genişleten Telefon Kütüphanesi'nin sisteminde bine yakın soru bulunuyor.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörü Lebin Ebru Çokişler, Türk Telekom'un, "Telefon Kütüphanesi" projesi arşivine eklenen ÖSYS 2013 kılavuzu ve YGS deneme sınavları ile tüm görme engellilerin sınava hazırlanmasında destek olunduğunu belirterek, şu değerlendirmede aktardı:
     "Türk Telekom olarak, iletişim teknolojilerinin yardımıyla, engelli müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak ürün, hizmet ve projeleri günden güne hayata geçiriyoruz. Telefon Kütüphanesi Projesi de görme engellilerin bilgiye erişimine sağladığı katkıdan ötürü çok önemsediğimiz bir proje. Telefon Kütüphanesi'ne son olarak eklediğimiz ÖSYS kılavuzu ve YGS deneme sınavları ile üniversite adayı olan görme engelli abonelerimizin üniversiteye hazırlanmasında katkı sağlayarak projemizi bir adım daha ileri taşımaktan dolayı çok mutluyuz."
     Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu da Telefon Kütüphanesi projesiyle ilgili olumlu geri bildirimlerin her geçen gün arttığını belirterek, "Bu projenin yepyeni ve çeşitli eserlerle gelişmesi en büyük dileğimizdir. Projenin en büyük amacı daha fazla görme engelli kişiye erişilebilir eserler sunabilmek. Yeni eklenen her eserle birlikte bu amaca daha çok yaklaşacağız ve bilgiye erişim hakkına ulaşmada karşılaşılan güçlükleri de kademeli olarak aşacağız." ifadelerini kullandı.
    
     -"Telefon Kütüphanesi" dinleyicileri iki kat arttı
    
     Açıklamada yer alan bilgilere göre, Türk Telekom'un Türkiye'ye Değer çatısı altında yürüttüğü ve Türkiye'de ev telefonu sahibi ve GETEM üyesi tüm görme engellilerin ücretsiz olarak hizmet alabildiği Telefon Kütüphanesi'nde 16 farklı içerik ve kategoride toplam 356 adet kitap dinleyicilere sunuluyor. Kategori ve içerikler arasında, roman, hikaye, çocuk kitabı, masallar, deneme, siyaset felsefesi, şiir ve tiyatro oyunlarının da bulunduğu Telefon Kütüphanesi'nde yeni eklenen sınav kılavuzu ve deneme sınavları da dinleyicilere sunulan içerikler arasında bulunuyor.
     İçeriğin her geçen gün zenginleştirilerek geliştirilmeye devam edildiği bildirilen açıklamada Türk Telekom, ev telefonu üzerinden erişilebilen bu ücretsiz hizmetle Türkiye'deki özellikle bilgisayar ve internet erişimi olmayan tüm görme engellilere ulaşılmasının hedeflediğini belirtti.
     Açıklamada ayrıca, tekil kullanıcı sayısı son iki ayda ilk 11 aydaki artışın iki katına ulaşan Telefon Kütüphanesi projesinde en çok arama yapan şehirler ise İstanbul, Ankara ve Erzurum olarak sıralandı.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir