Google Kimi Zengin Etti?

  • Yazı boyutu
Google Kimi Zengin Etti?

Internetin Basari Öyküsü Google, Sadece Kurucularina Degil, Hissedarlarina da Büyük Paralar Kazandiriyor.

Internetin basari öyküsü Google, sadece kurucularina degil, hissedarlarina da büyük paralar kazandiriyor.

Dünyanin en çok kullanilan arama motoru olan Google`in 1998 yilinda bir üniversite yurdunda baslayan hikayesi, kuruculari Larry Page ve Sergey Brin`i kisa sürede dünyanin en zengin adamlari arasina soktu. Simdi milyar dolarlik servetlerinin keyfini süren bu gençlerin yaninda Google`in zengin ettigi baskalari da var.


1998 yilinda kurulan ve halka açilmak için 2004 yilina kadar bekleyen Google, yatirimcilarin en fazla ilgi gösterdigi hisse senetlerinin basinda geliyor. Halka açildiktan sonra bas döndürücü bir performans sergileyen hisse senetleri, aradan geçen üç yilda yatirimcilarina tam yedi kat para kazandirdi.

2004 yilinda 85 dolar olan bir adet Google hissesi, sadece bu yil içerisinde yüzde 30`a yakin bir artis kaydetti. Hisse fiyati 600 dolara yakin seviyelerde seyrederken, son üç yildaki kazanci yüzde 600`e dayandi. Analistler, dünyanin en popüler arama motoru olan Google`in reklam gelirlerindeki artisa paralel olarak hisselerinin de 600 dolari geçebilecegini düsünüyor.

ABD`de internet reklam pazarinin bu yil yüzde 29 artisla 21.7 milyar dolara ulasmasi, 2011 yilina kadar da bu rakamin ikiye katlanmasi bekleniyor.

Piyasa degeri 180 milyar dolar seviyesinde olan Google, ABD teknoloji sirketleri arasinda da Microsoft ve Cisco`nun ardindan üçüncü sirada bulunuyor.
Haberler

Bu haberi 2,241 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir