Goodyear'dan, otobüslere özel lastik -Goodyear'ın otobüslere özel ürettiği ve sektörde bir…

  • Yazı boyutu
Goodyear'dan, otobüslere özel lastik
     -Goodyear'ın otobüslere özel ürettiği ve sektörde bir…

Goodyear'dan, otobüslere özel lastik -Goodyear'ın otobüslere özel ürettiği ve sektörde bir ilk olan özel asimetrik desene sahip lastiği Marathon Coach ile özel kış lastiği UltraGrip Coach'un tanıtımı gerçekleştirildi

Goodyear'ın otobüslere özel ürettiği ve sektörde bir ilk olan özel asimetrik desene sahip lastiği Marathon Coach ile özel kış lastiği UltraGrip Coach'un tanıtımı gerçekleştirildi.
     Goodyear Ticari Lastikler Pazarlama Müdürü Faruk Uslu, Marathon Coach ile UltraGrip Coach lastiklerinin Rahmi Koç Müzesi'nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, sektörde bir ilk olan özel asimetrik desene sahip Marathon Coach'un kendi segmentindeki lastiklere göre daha yüksek kilometre performansı ve konforlu sürüş sağladığını, UltraGrip Coach'un ise karlı ve buzlu yol koşullarında üstün tutunma sağlayan özel bir çeker aks lastiği olarak geliştirildiğini söyledi.
     Marathon Coach otobüs lastiklerinin daha iyi tutunma ve frenleme özelliğinin yanı sıra, defalarca kaplanabilme özelliği bulunduğunu belirten Uslu, "Otobüs firmaları için lastik maliyetleri çok önemli bir kalem. Marathon Coach, hem defalarca kaplanabilme hem de asimetrik yapısıyla düzgün aşınma özelliği ile uzun süre kullanılabiliyor. Ayrıca lastiğimizi kullanan otobüs kaptanlarımızdan aldığımız bilgiye göre, gürültü diğer lastiklere oranla çok az ve yolculara konforlu bir seyahat imkanı sağlıyor" dedi.
     Tüm akslarda kullanılmak üzere geliştirilen Marathon Coach'un özgün asimetrik tasarımının, düzgün aşınma ile beraber yüksek konforlu sürüş keyfini üstün kilometre performansı ile sunduğunu ifade eden Uslu, dengesiz aşınmış lastiklerin otobüsler için ciddi bir sorun teşkil ettiğini, Marathon Coach'ta özel olarak geliştirilen asimetrik tasarımın ise aşınmadan kaynaklı sorunlara çözüm getirdiğini dile getirdi.
     Uslu, lastiğin omuzlarındaki desenlerin birbirinden farklı olması anlamına gelen asimetrik yapının getirdiği en önemli avantajların, lastiğin omuzlarının düzgün aşınması, özellikle viraj emniyeti ve ıslak zemin frenleme emniyeti olduğunu kaydetti.
    
     -"Ciddi bir fırsat yaratacak"-
    
     Avrupa'da yolcu taşımacılığını yönlendiren yaklaşık 65 bin firmanın 250 bin civarında araçla hizmet verdiğini ve Avrupa'da yolcu taşımacılığının yüzde 60'ının karayolu ile yapıldığının bilgisini veren Uslu, Doğu Avrupa'da bu oran daha yüksek iken, Batı Avrupa'da birçok ülkede ise özellikle güvenlik nedenleriyle uzun mesafeli yolcu taşımacılığının karayolu ile yapılmadığını anlattı.
     Almanya'da geçen kasım ayından itibaren özellikle ekonomik yolcu taşımacılığı ve turizm taşımacılığı açısından bir yasal düzenleme yapıldığını ve uzun yol taşımacılığında otobüs kullanımının teşvik edilmeye başlandığını aktaran Uslu, "Bu, özellikle orijinal ekipman üreticileri yani yeni araç üreticileri açısından çok önemli. Çünkü Türkiye, Avrupa'da bir üretim üssü. Üreticilerimiz Avrupa'da Türkiye'yi gerçekten çok iyi temsil ediyor. Birçok otobüs Türkiye'de üretiliyor ve Avrupa'ya ihraç ediliyor. Bu anlamda ciddi bir fırsat yaratacaktır" ifadelerini kullandı.
     Türkiye'de ise son 10 yılda yolcu taşımacılığında özellikle havayolunun ağırlığının artmasına rağmen otobüsle yapılan yolcu taşımacılığının yüzde 91'ler seviyesinde bulunduğuna dikkati çeken Uslu, bunun da gelecek dönemde karayolu ile olan taşımacılığın ağırlığının devam edeceğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.
     Uslu, Türkiye'de D1 belgesiyle şehirler arası taşımacılık yapan yaklaşık 350 firma, D2 belgesiyle turizm taşımacılığı yapan 1.216 firma bulunduğunu, 8 bini şehirler earası taşımacılık yapanlar olmak üzere toplamda araç sayısının 85 bin civarında olduğunu kaydetti.
     Goodyear Türkiye Ticari Lastikler Direktörü Mahmut Sarıoğlu ise Marathon Coach otobüs lastiğinin segmentinde üretilmiş ilk asimetrik lastik olarak tüketicilerle buluştuğunu ve Kasım 2012'de uygulamaya başlanılan Avrupa Birliği lastik etiketleme değerleri açısından da segmentinin en iyisi olduğunu ifade etti.
     Sarıoğlu, "Bu ürünümüze özel yaptığımız kampanyalar ile bu segmentte hızlı bir şekilde büyüyeceğimize inanıyorum" dedi.
    
     -Para iade garantisi-
    
     Verilen bilgilere göre, Goodyear Marathon Coach lastikleri satın alındıktan sonra 3 ay içinde veya satın alındıktan sonra yüzde 20'den fazla aşınma gerçekleşmediyse (hangisi erken dolarsa) iade edilebilecek.
     Ayrıca Marathon Coach karkas geri alma garantisi ve sağlam durumda olan karkası getirene KDV dahil 150 lira geri alma garantisi ile satılacak. 1.250 lira tavsiye fiyatıyla piyasaya sunulan Marathon Coach otobüs lastiğine özel yapılan lansman kampanyası kapsamında bir lastik alan tüketiciler, 180 lira indirimden faydalanacak.
     UltraGrip Coach' ise yüksek kilometre performansı, üstün çekiş ve tutuş, aynı zamanda düşük gürültü oranı; geniş diş deseni bloklar arası bağlantıyı açmasıyla sağlanan yüksek kilometre performansı; yarı açık omuz yapısı ve yüksek kanat yoğunluğu sayesinde karlı ve buzlu yollarda üstün tutuş performansı; yeni nesil petek kanatlar ile yüksek taşıma performansı ve düzenli aşınma özelliği ile yüksek oranda çekiş sağlamasının yanında gürültü ve taş girme oranını düşüren blok ayrıştırmasına sahip bulunuyor.
     UltraGrip Coach lastikleri 295/80R22.5 ve 315/80R22.5 ebatlarında da mevcut. Islak yolda tutuş sınıfında C derecesine sahip lastiklerin tek dalga gürültü düzeyleri sırasıyla 72 ve 73 dBA değerlerinde bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 191 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir