Gölbaşı'nda tarım alanlarının satışının dondurulduğu iddiası -Gıda, Tarım ve Hayvancılık…

  • Yazı boyutu
Gölbaşı'nda tarım alanlarının satışının dondurulduğu iddiası 
  -Gıda, Tarım ve Hayvancılık…

Gölbaşı'nda tarım alanlarının satışının dondurulduğu iddiası -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı: -"Söz konusu haberlerde geçen iddialar tamamen yanlış anlaşılmadan kaynaklanmış olup, Gölbaşı'ndaki tarım alanların satışına engel bir durum söz konusu değildir"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca, haberlerde geçen "tarım alanlarının satışının dondurulduğu" yönündeki iddiaların tamamen yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı belirtilerek, "Gölbaşı'ndaki tarım alanlarının satışına engel bir durum söz konusu değildir" açıklamasında bulunuldu.
     Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında "Ankara Gölbaşı'ndaki 21 mahalle ve köyde imarsız tarım alanlarının satışının 5 yıl süreyle dondurulduğu" yönünde haberlere yer verildiği, bu nedenle açıklama yapılması gereği duyulduğu belirtildi.
     7 Kasım 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Gölbaşı'nda 21 mahalle ve köyün, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca arazi toplulaştırma çalışmalar kapsamında uygulama alanı olarak tespit edildiği belirtilen açıklamada, arazi toplulaştırma çalışmalarının maliklerin istekleri doğrultusunda onların muvaffakıyetleri alınarak uygulandığı ifade edildi.
     Uygulama başladıktan sonra özellikle satın alan kişilere satın aldıkları bu parselde uygulama olduğunun bildirilmesinin kanun gereği olduğu kaydedilen açıklamada, ayrıca alınan bu kararın sadece Gölbaşı için değil geçmişte olduğu gibi toplulaştırma yapılan tüm alanlar için geçerli olduğuna işaret edildi.
     Açıklamada, şunlara yer verildi:
     "Yasada toplulaştırma şerhi konulan alanların alım satımına herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kayıtların sağlıklı tutulabilmesi amacıyla satış yapılmadan önce Bakanlığın bilgilendirilmesi gerekmektedir. Öte yandan mevcut düzenleme ile Şubat 2013 sonunda kadar alım satımlarda herhangi bir bilgilendirme zorunluluğu da bulunmamaktadır.
     Söz konusu haberlerde geçen (tarım alanlarının satışının dondurulduğu) yönündeki iddialar tamamen bir yanlış anlaşılmadan kaynaklanmış olup, Gölbaşı'ndaki tarım alanların satışına engel bir durum söz konusu değildir."
    
    
    
     Yayıncı:

Bu haberi 188 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir