GKRY, AB ve IMF ile yeni hazırlanan ekonomiyi kurtarma paketi üzerinde anlaştı -GKRY Parlamentosu…

  • Yazı boyutu
GKRY, AB ve IMF ile yeni hazırlanan ekonomiyi kurtarma paketi üzerinde 
anlaştı
  -GKRY Parlamentosu…

GKRY, AB ve IMF ile yeni hazırlanan ekonomiyi kurtarma paketi üzerinde anlaştı -GKRY Parlamentosu Başkanı Omirou:"Varılan anlaşma Avrupa dayanışması açısından bir yenilgidir"

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Parlamento Başkanı Yannakis Omiru, Rum kesiminin, AB ve IMF ile yaptığı ekonomiyi kurtarma paketine ilişkin yeni anlaşmanın, Avrupa dayanışması açısından bir yenilgi olduğunu söyledi.
     Omiru, Rum kesiminin, GKRY ekonomisini kurtaracak uluslararası yardımı almaya hak kazanabilmek amacıyla AB ve IMF ile yaptığı ekonomiyi kurtarma paketi anlaşmasının halk için "acılı" olduğunu belirtti.
     Anlaşmayı "Avrupa dayanışması açısından bir yenilgi" olarak niteleyen Omiru, halkın GKRY ekonomisini ıslah etmek için daha hızlı çalışması ve ekonomiyi kurtarma paketi anlaşmasından mümkün olduğunca hızlı bir şekilde çıkması gerektiğini kaydetti.
     Brüksel'de dün varılan anlaşma, Rum kesimindeki mali erimenin önlenmesi amacıyla GKRY'ye 10 milyar avro verilmesini öngörüyor. GKRY yapılan anlaşmayla bu parayı almak için bankacılık sektöründe azaltmaya gitmeyi ve bankalardaki yüklü mevduatlardan büyük miktarlarda vergi alınmasını kabul etti.
     Rum Kesiminin, IMF ve AB ile vardığı yeni anlaşmada, ilk yardım paketi anlaşmasından farklı olarak 100 bin avronun altındaki mevduatlardan vergi kesilmeyecek. Buna karşılık 100 bin avronun üzerindeki mevduatlardan, yüzde 40'ı aşmamak koşuluyla, henüz belirlenmeyen bir oranda vergi kesintisine gidilecek.
     Yeni anlaşma ayrıca, zor durumdaki Laiki Bank adlı bankanın derhal parçalanarak kapatılmasını ve bu nedenle ortaya çıkan zararın da, 100 bin avronun üzerindeki mevduat, hisse senedi ve tahvil sahiplerinden tahsil edilmesini öngörüyor.
     Kıbrıs Rum kesimindeki bankaların toplam aktifleri 68 milyon avro civarında bulunuyor. Bankalardaki 38 milyon avroyu bulan, 100 bin avronun üzerindeki mevduatların yarıya yakın bir kısmının Rus vatandaşlarına ait olduğu sanılıyor.
     Rum kesiminin 17 milyar avroluk finansman açığı, Avro Bölgesi ve IMF'nin verdiği 10 milyar avroluk krediye ek olarak, mevduat sahiplerinden toplanacak yaklaşık 7 milyar avroyla karşılanacak.
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir