GİTES'te sona gelindi -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Girdi Tedarik Stratejisi'nde (GİTES) sona…

  • Yazı boyutu
GİTES'te sona gelindi
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Girdi Tedarik Stratejisi'nde (GİTES) sona…

GİTES'te sona gelindi -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Girdi Tedarik Stratejisi'nde (GİTES) sona gelindi. Strateji ve Eylem Planı, Yüksek Planlama Kurulu'na sevk edildi" -"Açıklanan Orta Vadeli Plan'daki cari açık hedeflerini uzun vadede daha da aşağı çekecek çalışmalardan biri GİTES'tir"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Girdi Tedarik Stratejisi'nin (GİTES) cari açığın aşağı çekilmesinin uzun vadeli yol haritası olacağını belirterek, GİTES'in ve buna bağlı eylem planının hazırlıklarının tamamlandırılarak Yüksek Planlama Kurulu'na sevk edildiğini bildirdi.
     Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, 2023 yılında 500 milyar dolar mal ihracatı ile 600 milyar dolar mal ithalatına ulaşmayı ve ihracatın ithalatı karşılama oranını yüzde 80'e çıkmayı hedeflediklerini ifade ederek, GİTES'in orta ve uzun vadede Türkiye'de cari açık sorununu çözmeyi amaçlayan en kapsamlı çalışma olduğunu vurguladı.
     GİTES vizyonunun girdi tedarikini güvence altına alan, ara malı üretiminde yetkinliğini artıran ekonomi olarak belirlendiğine dikkati çeken Bakan Çağlayan, şunları kaydetti:
     "GİTES ve eylem planı gerek ithalatta maliyetlerin aşağı çekilmesi, gerek reel sektörün ihtiyaç duyduğu ve yeni ürün üretimi ile teknolojik gelişmenin gerektireceği girdilerin tedarikinde süreklilik ve güvenliğin sağlanmasını amaçlıyor. Bunun yanı sıra ihracatta katma değerin artırılmasından, çekeceğimiz doğrudan yatırımların niteliği gibi konularda rehber niteliğinde olacak. Bugün açıklanan OVP'deki cari açık hedeflerini uzun vadede daha da aşağı çekecek çalışmalardan biri GİTES'tir. GİTES'te sona gelindi. Strateji ve Eylem Planı, Yüksek Planlama Kurulu'na sevk edildi."
     Türkiye'nin önemli sorunlarımızdan birinin ithal ara malına olan bağımlılığı olduğunu, bunun çözülmesi halinde her şeyin Türkiye ekonomisi için daha kolay olacağını belirten Çağlayan, şöyle devam etti:
     "2010 yılından bu yana sürdürülmekte olan çalışmalar çerçevesinde, 6 sektörde, 100'ün üzerinde firma ile detaylı görüşmeler yapıldı. Ortaya çıkan sorunlar ve çözüm önerileri üzerine, ilgili sektörlerde tüm tarafların katıldığı bir dizi çalıştay ve toplantı düzenledik. Dolayısıyla bu tüm tarafların katıldığı bir çalışma oldu. GİTES'in ilk sonucunun yeni teşvik sisteminde aldık. Diğer kurumlarla koordineli çalışmamız neticesinde henüz eylem planlarının oluşturulmasına yönelik çalışmalar devam ederken yol alınabilmesi mümkün oldu. Bunun en önemli örneği, Eylem Planı taslak aşamasındayken 'Stratejik Yatırım' tanımının yeni teşvik mevzuatına yansıtılması oldu. Stratejik yatırım kavramı ve uygulaması ilk kez teşvik kapsamına alındı."
     Bakan Çağlayan, GİTES'in ulusal bir strateji belgesi olarak resmiyet kazandıktan sonra 2013 yılı içerisinde uygulamaya geçeceğini bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir