"Girişimcilik Konseyi Stratejisi Çalıştayı" -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: (1)…

  • Yazı boyutu
"Girişimcilik Konseyi Stratejisi Çalıştayı"
  -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: (1)…

"Girişimcilik Konseyi Stratejisi Çalıştayı" -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: (1) -"Girişimcilik Konseyi'nin yapısı, Türkiye'de kamudan, özel sektörden, sivil toplum kuruluşlarından farklı kurumların ortak hedefler doğrultusunda, bir harmoni içerisinde çalışmasının en önemli örneklerinden birisidir"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Girişimcilik Konseyi'nin yapısının Türkiye'de kamudan, özel sektörden, sivil toplum kuruluşlarından farklı kurumların ortak hedefler doğrultusunda, harmoni içinde çalışmasının en önemli örneklerinden birisi olduğunu söyledi.
     Ergün, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nce (TOBB) Abant'taki bir otelde düzenlenen "Girişimcilik Konseyi Stratejisi Çalıştayı"nda yaptığı konuşmada, çalıştayın sorunlara stratejik yaklaşım ve ortak akılla yaklaşılması konusunda bilgi verdiğini anlattı.
     Ortak akıl ve stratejik yaklaşımla hareket edilmesinin problemlerin çözümünü kolaylaştırdığına dikkati çeken Ergün, "Türkiye'de son yıllarda oluşturduğumuz güven ve istikrar ortamının belki de en değerli sonuçlarından birisi budur. Artık hem özel sektör hem de kamu kurumları, orta ve uzun vadeli stratejik planlar yapabilmektedir. Orta ve uzun vadeli plan yapabilmek için ortamın gerçekten müsait olması lazım, bugünkü yapımız iç ve dış çevrelerdeki durumumuz, güçlü ve zayıf yönlerimizi sağlıklı şekilde analiz etmemize imkan vermektedir" diye konuştu.
    
     -"Bu tohumlardan çok büyük mahsuller toplayacağımıza eminim'-
    
     Stratejik planların politika belirlerken sıklıkla kullanıldığını vurgulayan Ergün, eğitimde, turizmde, ulaştırmada, ihracatta, bilgi toplumu gibi alanlarda bölge ve sektör bazında stratejik planlar hazırlanarak uygulandığını bildirdi.
     Bakanlık olarak sanayi stratejisi, KOBİ stratejisi, sektörel strateji belgeleri gibi stratejileri hayata geçirmeye başladıklarını anımsatan Ergün, şöyle devam eti:
     "Bir kısmını geçirdik, bir kısmının da hazırlıklarını sürdürüyoruz. Bu planlar şimdi toprağa ektiğimiz tohumlar gibi. Önümüzdeki dönemde bu tohumlardan çok büyük mahsuller toplayacağımıza eminim. 2011 yılında uygulamaya başladığımız KOBİ Strateji Belgesi'nin hedeflerinden birisi, Girişimcilik Konseyi'nin kurulmasıydı. KOBİ Strateji Belgesi'nin bir sonucu olarak bu konsey ortaya çıktı. Bu konseyin otaya çıkması, Girişimcilik Strateji Belgesi'ni doğurmuş oldu. Birbirini tetikleyen unsurlar devreye giriyor.
     2012 yılının başında kurduğumuz, kamudan ve özel sektörden 32 farklı kurumun temsilcilerinin yer aldığı bu konsey, girişimcilik alanında çok önemli çalışmalar yapmıştır. Girişimcilik Konseyi'nin yapısı, Türkiye'de kamudan, özel sektörden, sivil toplum kuruluşlarından farklı kurumların ortak hedefler doğrultusunda, bir harmoni içerisinde çalışmasının en önemli örneklerinden birisidir.
     Geleceğimiz noktada konseyin girişimcilik konusunda yapacağı çalışmaları daha sistemli hale getirmek için yol haritasına ihtiyaç vardı. Çalıştay işte bu yol haritasını, girişimcilik stratejisini hazırlama konusunda çok önemli bir başlangıç noktasıdır."
    
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 333 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir