Giresun Ziraat Odası Başkanı Akbaşlı: -"Fındık piyasalarını, malın sahibi olan biz çiftçiler…

  • Yazı boyutu
Giresun Ziraat Odası Başkanı Akbaşlı:
  -"Fındık piyasalarını, malın sahibi
  olan biz çiftçiler…

Giresun Ziraat Odası Başkanı Akbaşlı: -"Fındık piyasalarını, malın sahibi olan biz çiftçiler belirlemeliyiz"

Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, fındık piyasalarını, malın sahibi olan çiftçilerin belirlemesi gerektiğini bildirdi.
     Akbaşlı, yaptığı yazılı açıklamada, son üç yılın Temmuz ayında yapılan fındık ihracatı rakamlarına bakıldığında rekor bir artış söz konusu olmasına rağmen fiyatların en dip noktaya geldiğini belirtti.
     Fındıkta, ihracat rakamları artarken fiyatın azalması durumunu anlamakta zorluk çektiklerini vurgulayan Akbaşlı, "Tüm dünyada fındık tüketimi artarken, fındık ürünü aranır ve kıymetli bir ürün olurken, fiyatlar neden düşer anlamış değiliz. Yeni fındık sezonunun açılmasına iki ay gibi kısa bir süre kaldı. Bu düşük fiyatlar karşısında üreticilerimizin temkinli, tedbirli ve işini bilir birer çiftçi olması gerekmekte. Fındık piyasalarını, malın sahibi olan biz çiftçiler belirlemeliyiz" ifadelerini kullandı.
     Akbaşlı, fındık üreticilerinin 'fındık satılmıyor, Avrupa fındık almıyor, çikolatacılar bademe döndü' gibi son bir asırdır dinledikleri masallara inanmaktan artık vazgeçip, kendi hesaplarını yapmaları gerektiğine değinerek, şunları kaydetti:
     "Fındığımızı pazara kontrollü getirip, pazar ve piyasa kontrolünü biz çiftçiler elimizde tutmalıyız. 2012 mahsul döneminde 1 kilo fındığın maliyetinin 4,50 liranın üzerinde olduğu bir yerde fındığımıza 4 lira fiyat biçenlere, bu fiyattan fındığımızı elimizden almak isteyenlere ya da bu bedelden alivre yapıp elimizden fındığı ucuza kapmaya kalkışanlara dur demeliyiz. Gün birlik, beraberlik ve mahsulümüze sahip çıkma günüdür. 2012 yılı fındık hasat döneminin tüm üretici çiftçilerimize bol kazançlar getirmesini diliyorum."
    
    
    

Bu haberi 179 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir