Gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş -Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mühsürler: -"Herkes…

  • Yazı boyutu
Gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş
  -Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mühsürler:
  -"Herkes…

Gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş -Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mühsürler: -"Herkes şunu çok iyi bilsin ki, Afyon sucuğu ve bilinen markalarımızda kesinlikle böyle bir olay yok"

Afyonkarahisar Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler, gıdada taklit ve tağşiş (bir şeyin içine başka bir madde karıştırma, katıştırma) yaparak tüketiciyi yanılttığı iddiasıyla teşhir edilen firmalardan birinin Afyonkarahisar menşeli olmasına ilişkin, Afyon sucuğu ve bilinen markalarda kesinlikle bu tür olayların yaşanmadığını bildirdi.
     Mühsürler, yaptığı yazılı açıklamada, Kurtuluş Savaşı, sucuk, kaymak, lokum, mermer ve termal kaynaklarıyla bilinen Afyonkarahisar'ın, sucuğa at, eşek ve tırnaklı hayvan eti karıştırıldığı iddiasıyla anılmasına çok üzüldüklerini belirtti.
     Bir kişinin, yıllardır zirveye taşıdıkları "Afyon sucuğu" markasını bir kalemde yerle bir ettiğini ifade eden Mühsürler, açıklamasında, "Bu kişinin fabrikasını kapattığını söylüyorlar. Kimi kandırıyorsun- Herkes şunu çok iyi bilsin ki, Afyon sucuğu ve bilinen markalarımızda kesinlikle böyle bir olay yok. Olmaması için de herkes kendi etini kendisi kesiyor ya da yüzde 100 bildiği, güvendiği yerlerden et alıyor. Kullandığı etin nereden geldiği belli olmayan, işi tamamen kısa yoldan köşe dönmeye çalışmak olanlara sert tedbirler alma zamanı geldi" görüşüne yer verdi.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca, sucuğa at, eşek ve kanatlı hayvan eti karıştırdığı iddiasıyla teşhir edilen firmanın borsa kayıtlarında yer almadığını da dile getiren Mühsürler, Afyon sucuğunu layıkıyla imal eden tüm firmaların kanunen borsaya üye olarak alıp sattığı ürünleri borsaya kayıt ettirirken, teşhir edilen firmanın borsada kaydının bulunmamasının manidar olduğuna dikkati çekti.
     Söz konusu firmanın eti nereden aldığının araştırılmasını isteyen Mühsürler, gıdayla ilgili izinlerin yeniden gözden geçirilmesi, yeni başvurularda ustalık ve yeterlilik aranması, sektörün oluşturulacak komisyon tarafından sürekli denetlenmesi gerektiğini de bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 192 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir