Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları: -"Kendi kendine yeten,…

  • Yazı boyutu
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları:
  -"Kendi kendine yeten,…

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları: -"Kendi kendine yeten, sektör olarak 4 milyar 850 milyon dolar ihracat fazlası veren bir ülke haline geldik"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, "Kendi kendine yeten, sektör olarak 4 milyar 850 milyon dolar ihracat fazlası veren bir ülke haline geldik" dedi.
     Mirmahmutoğulları, Kavram Meslek Yüksek Okulu'nda "Yeni Arayışlar Girişimi" toplantısında yaptığı konuşmada, ilk kez sektör olarak Türkiye'de bir derinlik analizi yapıldığını belirterek, bu analizle Bakanlığın ilk önce zayıf ve güçlü yanlarını ortaya koyduklarını anlattı.
     Derinliklik analizinden sonra, gelen verilere baktıklarını söyleyen Mirmahmutoğulları, "Bütün sektöre 55 bin anket yaptırdık. Bunu da yaptırırken objektif olması için dışardan hizmet alımı şeklinde yaptık. Bunun altında bir stratejik plan hazırladık. Bu planda hedeflerimizi kısa, orta ve uzun vadede belirledik. Bu stratejik plandan sonra da veriler doğrultusunda değişim ve dönüşüm planı hazırladık" değerlendirmelerinde bulundu.
     Hazırlanan değişim ve dönüşüm planından bahseden Mirmahmutoğulları, planın üç ayağının olduğunu belirterek şunları anlattı:
     "Bunlardan birincisi kanunlardı, Türkiye bir tarım ülkesi olmasına rağmen tarım kanunu yoktu, kanununu çıkardık. Kanunlardan sonra desteklerin yeniden yapılandırılmasını yaptık. İster üretin ister üretmeyin daha önce tapunuz varsa, İstanbul'daysanız ve siz o tarlayı hiç sürmüyorsanız bile 'Doğrudan Gelir Desteği' altında destek alınıyordu. Destekleri yeniden yapılandırdık ve iki kritere bağladık; verimlik ve kalite. Destek miktarını da arttırdık. Bundan 8-10 sene önce 1,8 milyar lira destek varken, bu rakamı 7,5 milyar liralık desteğe çıkardık. Üçüncü aşaması ise proje ve tedbirlerdi."
     On yıldır Türkiye'de bir politika uyguladıklarını anımsatan Mirmahmutoğulları,"Türkiye tarımda Dünyanın 11. sırasındayken, 6. sırasına yükseldi. Avrupa'nın 4. sırasından İspanya, İtalya, Fransa'yı da geçerek Avrupa'nın birinci sırasına yükseldi. Tarımsal hasılat değeri 23 milyar dolardan 63 milyar dolara çıkarttık. Nüfusumuz 8-10 milyon daha az iken turist sayısı daha az iken 4 milyar dolar ihracat yapan sektör, gecen yılki rakamlara göre 15,8 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştı. Kendi kendine yeten, sektör olarak 4 milyar 850 milyon dolar ihracat fazlası veren bir ülke haline geldik" değerlendirmesine bulundu.
     Havadan ilaçlama sisteminden de bahseden Mirmahmutoğulları, "Türkiye'de havadan ilaçlama diye bir cinayet işleniyordu, miras kanunu nedeniyle parçalanan arazilerin üzerinde uçaklar uçuyordu. Uçakların attığı ilaçlar o bahçenin sağındaki solundaki başka ürünlerde kanserojen etki yapıyordu, alternatifini üreterek biz bunu yasakladık" şeklinde konuştu.
     Mirmahmutoğulları, kendilerinden önce hiç akredite laboratuvar olmadığını, bugün ise 70 adet özel ve kamu akredite laboratuvar olduğunun altını çizerek, "Türkiye'de 3 adet laboratuvar var-yok analizi yapardı, miktar analizi yapamazdı. Şimdi 32 tane on binde bir, milyonda bir oranında analiz yapacak laboratuvarımız var" dedi.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir