Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mirmahmutoğulları: -"Her yıl yenilenmesi durumunda…

  • Yazı boyutu
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mirmahmutoğulları:
  -"Her yıl yenilenmesi durumunda…

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mirmahmutoğulları: -"Her yıl yenilenmesi durumunda Türkiye'nin 2,4 milyon ton sertifikalı tohum ihtiyacı bulunuyor" -TÜRKTED Yönetim Kurulu Başkanı Özbuğday: -"Türkiye'de 2011 yılı rakamları ile sektörün pazar büyüklüğü yaklaşık 700 milyon dolar ancak potansiyel pazar 2 milyar dolar"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, her yıl yenilenmesi durumunda Türkiye'nin 2,4 milyon ton sertifikalı tohum ihtiyacı bulunduğunu söyledi.
     Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneği (TÜRKTED) 20'nci Olağan Genel Kurulu ve "Tohumculuk Sektöründe Yeni Trendler Konulu" toplantı Hilton Otel'de düzenlendi.
     Mirmahmutoğulları, burada yaptığı konuşmada, Türk tohumculuk sektörünün emekleme aşamasında olduğunu kaydetti. "Emekleme aşamasını bir an önce artık yürüme ve buda yetmez koşma safhasına taşımamız lazım" diyen Mirmahmutoğulları, Türkiye'nin sahip olduğu zengin biyo çeşitliliğin buna elverişli olduğunu vurguladı.
     Söz konusu sektörde birçok yasal düzenlemeler yaptıklarını anlatan Mirmahmutoğulları, en önemli yasal düzenlemenin "Bitki Islahçı Hakları"na ilişkin yasal düzenleme olduğunu dile getirdi.
     Mirmahmutoğulları, dünyada verimliliği artırmanın en ucuz yolunun sertifikalı tohum kullanmaktan geçtiğine dikkati çekerek, her yıl yenilenmesi durumunda Türkiye'nin 2,4 milyon ton sertifikalı tohum ihtiyacı bulunduğuna işaret etti.
    
     -"Tohumculuk sektörünün pazar büyüklüğü yaklaşık 700 milyon dolar"-
    
     Türkiye Tohumculuk Endüstrisi Derneği (TÜRKTED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özbuğday da TÜRKTED'in sektörde 28 yıldır faaliyet gösterdiklerini belirterek, Türkiye tarımına ve ekonomisine katkı sağlayan herkesi kucakladıklarını ifade etti.
     Türkiye'de 1980'lerden bu yana tohumculuk sektörünün liberalleşmesi ile verimsel artış görüldüğüne dikkati çeken Özbuğday, söz konusu döneme mısırda yüzde 276, pamukta yüzde 128 ve buğdayda yüzde 47'lik verimlilik artışı olduğunu söyledi.
     Özbuğday, 2011 yılı itibariyle dünya tohum ticaret hacminin 45 milyar dolar olduğunu dile getirerek, sektörde faaliyet gösteren 7 büyük firmanın cirosunun ise yaklaşık 22,8 milyar dolar olduğunu kaydetti.
     Tohumculuk sektörünün gelişmişliğinin göstergelerinden birinin firma başına düşen ciro miktarı olduğunun altını çizen Özbuğday, "ABD'de sektörde faaliyet gösteren firma başına ciro ortalama 17 milyon dolar civarında. Fransa'da 10,5 milyon dolar, Türkiye'de ise firma başına düşen ortalama ciro 1,2 milyon dolar seviyesinde" ifadesini kullandı.
     Özbuğday, Türkiye'de sebze tohumu ithalat maliyetlerinin ihracat maliyetlerinin çok üzerinde olduğunu, sebze tohumunun kilogramını 56 dolara ithal ederken, 7 dolara ihraç ettiğini vurguladı.
     Ali Özbuğday, Türkiye'de söz konusu sektörün 2011 yılı rakamları ile pazar büyüklüğünün yaklaşık 700 milyon dolar, potansiyel pazarın ise 2 milyar dolar olduğuna dikkati çekti.
    
     -"Tohum tacirliğinden tohum sanayicisine geçilmeli"-
    
     Özbuğday, artık üreticilerin kendi şahsi veya yerel pazarları için üretim yapan "köylü-çiftçi" yapısından dünya pazarları için üretim yapan "profesyonel üretici" yapısına yöneldiğini belirterek, bu noktadaki en büyük desteğin tohumcu kuruluşların üretim materyali ve teknikleri ile sağlandığını ifade etti.
     Tohumculuk sektörünün gelişmesi için bazı beklentilerin olduğunu dile getiren Özbuğday, şöyle devam etti:
     "Mevzuat hazırlıkları mutlaka sektör mensuplarıyla birlikte yapılmalıdır. Biyoteknolojik ürünlerin ülkemizi rekabetçi düzeye getirebilecek şekilde geliştirilmesi konusu mutlaka yeniden değerlendirilmeli. Fikri mülkiyet, patentleme, ıslahçı haklarıyla ilgili muhtemel sorunlar konusunda tohum sanayicilerine yardımcı olunması gerekli.
     Sektörde küçük ve çok sayıda yerel işletmelerin yoğun rekabetine dayanan politika gözden geçirilmeli. Sektöre giriş kriterleri yeniden belirlenmeli. Yurt içinde geliştirilen çeşitler ve teknolojiler için vergi istisnaları yapılmalıdır. Tohumluk üretim desteği uygulamasının genel uygulamadan kaldırılıp sadece yerli ıslah çeşitler için verilme modeline geçilmelidir."
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir