Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı: -"Avrupa Birliği, haberde iddia edildiği gibi 'ani…

  • Yazı boyutu
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı:
  -"Avrupa Birliği, haberde iddia edildiği gibi 'ani…

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı: -"Avrupa Birliği, haberde iddia edildiği gibi 'ani zehirlenme tehlikesi' nedeniyle Türkiye'den bir eylem planı hazırlamasını talep etmemiştir"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin (AB), bazı basın yayın organlarında yer alan haberde iddia edildiği gibi "ani zehirlenme tehlikesi" nedeniyle Türkiye'den bir eylem planı hazırlamasını talep etmediğini bildirdi.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bugün bazı basın yayın organlarında yer alan "Türk biberinde ani zehir tehlikesine karşı AB plan istedi" başlığıyla yer alan haberler üzerine basın açıklaması yaptı.
     Açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, sadece biber için değil tüm ürünlerde kalıntı ile mücadelede yıllık eylem planları hazırladığı, ihtiyaç duyulması halinde ise bu eylem planlarının ihracat yapılan ülkelerin ilgili birimleriyle paylaşılabileceği kaydedildi.
     AB'nin, haberde iddia edildiği gibi "ani zehirlenme tehlikesi" nedeniyle Türkiye'den bir eylem planı hazırlamasını talep etmediğinin vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
     "AB için hazırlanan 'Biber Eylem Planı' Bakanlığımız tarafından hazırlanan 'Ulusal Kalıntı Eylem Planı'nın bir parçası olup, bu planlar ihtiyaç duyulduğunda başka ürünler için de hazırlanıyor. Bu eylem planı bakanlığımızın AB ile yürüttüğü rutin bir uygulamadır. Öte yandan Türkiye'nin AB'ye biber ihracatında herhangi bir engelleyici kararı ya da kısıtlaması yoktur.
     Bakanlığımız kalıntı ile mücadele kapsamında birçok uygulamayı hayata geçirmiştir. AB'de yasaklı 181 pestisit etken maddesi son 10 yılda kullanımdan kaldırılırken, bitkisel ilaçların satışına reçete zorunluluğu getirilmiştir.
     Pestisit kullanımını azaltmaya yönelik çalışmalar sonucunda kalıntı rastlanan ürün miktarlarında önemli azalmalar meydana gelmiştir. 2012 yılında ihraç edilen biberin binde 2'sinde kalıntıya rastlanmış olup, bu oran yüksek hassasiyete sahip AB ülkeleri gıda kriterlerinin altındadır. Ayrıca ihraç edilen ürünlerde kalıntıya rastlandığında bu ürünler Türkiye'ye iade edilmemekte, ithalatçı ülke tarafından imhası sağlanmaktadır."
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir