Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı açıklaması;

  • Yazı boyutu
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı açıklaması;

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı:"Denizli Gıda Kontrol Laboratuvarı'nın kapatıldığına ilişkin iddialar gerçek dışıdır"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, "Aynes firmasının ürettiği sütün bozuk olduğunu tespit eden Denizli Gıda Kontrol Laboratuvarı'nın kapatıldığı"na ilişkin iddiaların gerçek dışı olduğunu bildirdi.
     Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan Aynes firmasının ürettiği sütün bozuk olduğunu tespit eden Denizli Gıda Kontrol Laboratuvarı'nın kapatıldığı yönündeki iddialara açıklık getirildi.
     Bakanlığa bağlı 41 gıda kontrol laboratuvarı, 71 adette de özel gıda kontrol laboratuvarı bulunduğuna işaret edilen açıklamada, kamu laboratuvarlarının idari, mali ve teknik yönlerden denetiminin rutin olarak bakanlığın Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı tarafından yapıldığı, özel laboratuvarların teknik denetiminin ise Bakanlık tarafından yapıldığı ifade edildi.
     Açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Habere konu olan Denizli Gıda Kontrol Laboratuvarı'nda mikrobiyoloji, mikotoksin, katkı, kalıntı, fiziksel ve kimyasal analizler yapılmaktadır. Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı'nın 8-31 Mart 2012 tarihleri arasında söz konusu laboratuvarda gerçekleştirdiği rutin teftişte hizmet binasında fiziki eksiklikler tespit edilmiş olup bu duruma istinaden inceleme başlatmıştır.
     İnceleme sonucunda laboratuvar müdürü ve gerçekleştirme görevlisi idari tedbir amaçlı 20 Nisan 2012 tarihinde laboratuardaki görevinden alınmıştır. Laboratuvarın fiziki şartlarının ve teknik özelliklerinin değerlendirilerek daha aktif hale getirilmesi için uzman bir heyet tarafından hazırlanan 15 Mayıs 2012 tarihli rapora istinaden, laboratuvarın mikrobiyoloji biriminin daha iyi hizmet verebilmesi ve analizlerin tadilattan etkilenmemesi için analiz yapma yetkisi, 22 Mayıs 2012 tarihi itibarıyla askıya alınmıştır. Laboratuvarın sadece mikrobiyolojik analiz yapan biriminin faaliyeti geçici olarak durdurulmuştur. Söz konusu laboratuvarla ilgili teftiş süreci Okul Sütü Programı'nın başladığı 2 Mayıs 2012 tarihinden önce başlamış olup, iki olayın birbiriyle bağlantısı bulunmamaktadır"
     İddialarda yer aldığı gibi AB'ye süt ürünleri ihracatı için Türkiye'de denetim yapan FVO ekibinin Denizli Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü'nü ziyaret ettiği iddialarının da kesinlikle doğru olmadığı belirtilen açıklamada, Denizli'de yapılan analizde dahil olmak üzere Okul Sütü Dağıtım Programı'nın başladığı günden bugüne kadar tüm analizlerin hiçbirinde insan sağlığı açısından hastalık yapıcı hiçbir patojen mikroorganizma ya da bakteri toksinine rastlanılmadığını bildirildi.
    
    
    


Bu haberi 245 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir