Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Elazığ'da: "Avrupa'da en büyük tarım hasılasına sahip…

  • Yazı boyutu
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Elazığ'da:
  "Avrupa'da en büyük tarım hasılasına sahip…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Elazığ'da: "Avrupa'da en büyük tarım hasılasına sahip ülke haline geldi Türkiye. Dünya sıralamamız da 11 değil artık 7"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin Avrupa'da en büyük tarım hasılasına sahip ülkesi haline geldiğini belirterek, "Dünya sıralamamız da 11 değil artık 7" dedi.
     Bakan Eker, AK Parti Elazığ İl Başkanlığı tarafından verilen iftar yemeğine katıldı.
     İftarın ardından partililere konuşan Eker, 14 Ağustos 2001 yılında kurulan AK Parti ile siyasetin yeni bir boyut, anlam, mesafe ve tarih kazandığını söyleyerek, partinin kuruluşunda AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bugün AK Parti kurulmakla, artık Türkiye'de hiçbir şey siyasette eskisi gibi olmayacak" sözlerini anımsattı.
     AK Parti'nin 2002 genel seçimleri sonrası iktidara gelmesiyle Türkiye'nin her alanda ve sektörde ileri gittiğini ve sorunların çözüldüğünü kaydeden Bakan Eker, "Alt yapı ile ilgili sorunlarını çözüyor, sağlıkla enerjiyle eğitimle ulaştırmayla tarımla ilgili hayatın bütün sektörleriyle alanlarıyla ilgili fevkalade olumlu güzel gelişmeler oldu ve Türkiye uluslararası camiada da her gün biraz daha önemsenen, her gün biraz daha değeri anlaşılan bir ülke haline geldi" diye konuştu.
    
     -Türkiye'deki 24 milyon hektar araziden 63 milyar dolar tarımsal hasıla-
    
     Kendi sektöründen bir örnek vermek istediğini aktaran ve 10 yıl önce Türkiye'deki 24 milyon hektar arazide yaklaşık 7,5 milyon insanın üretim yaptığını bildiren Bakan Eker, şunları söyledi:
     "Karşılığında 23 milyar dolarlık hasıla elde ediyor. Avrupa'da bu hasıla ile biz 4. sıradaydık. Önümüzde İtalya, İspanya ve Fransa gibi ülkeler vardı. Tarımsal hasıla bakımından dünya ülkeleri içerisinde de 11. sıradaydık. Ancak bugün aynı arazide ürettiğimiz tarımsal hasıla 63 milyar dolar. Üstüne 40 milyar dolar ilave ettik. Tarım gibi tabiat şartlarına bağlı riski son derece de yüksek bir sektörde 40 milyar dolar hasıla elde ettik ve Avrupa'nın önümüzdeki 3 ülkesini geçtik Fransa'yı İspanya'yı İtalya'yı... Avrupa'da en büyük tarım hasılasına sahip ülke haline geldi Türkiye. Dünya sıralamamız da 11 değil artık 7."
     Bakan Eker, iftar programının ardından Olgunlar Mahallesi Muz Sokak'ta yaşayan ihtiyaç sahibi Efraim Sisoğlu ve ailesini ziyaret etti.
    
    
    

Bu haberi 318 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir