Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "Türkiye'de atçılık sektörü büyüyor. Şu anda yaklaşık…

  • Yazı boyutu
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: 
  "Türkiye'de atçılık sektörü büyüyor. Şu anda yaklaşık…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "Türkiye'de atçılık sektörü büyüyor. Şu anda yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bir geliri var. Biz devraldığımızda bu 700-750 milyon dolar civarındaydı"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de atçılık sektörünün yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bir gelire ulaştığını bildirdi.
     Bakan Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ile birlikte Türkiye Jokey Kulübü (TJK) Diyarbakır Hipodromu'nda incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi alan Eker, burada yaptığı açıklamada, 3 yıl önce inşa ettikleri hipodromla bölgede at yetiştiriciliğini geliştirmek istediklerini söyledi.
     Malatya'da Osmanlı padişahlarından Sultan Abdulaziz döneminden kalma bir hara bulunduğuna dikkati çeken Eker, şimdi Türkiye'de kendi bakanlıklarının bu şekilde at yetiştiren 3 merkezi olduğunu kaydetti.
     Bu merkezlerde saf ırk beygir ve kısrak yetiştirdiklerini anlatan Eker, şöyle dedi:
     "Amacımız Türkiye'de bir de özel yetiştiriciliğin gelişmesi bunları dünyaya satanların gelişmesidir. Dünyada atçılığı gelişen ülkelerde İrlanda mesela küçük bir ülke ama dünyaya at satıyor, yani yarış atları yetiştiriyor ve dünyaya satıyor onlardan çok büyük paralar elde ediyor. Türkiye'de ciddi bir atçılık kültürü olmasına rağmen bu bir süre unutulmuş ihmal edilmiş. Biz yeni hipodromlar yapıyoruz Diyarbakır Hipodromu da bunlardan birisi. Şimdi İzmit ve Antalya hipodromu yapılıyor. Hipodrom sayısını önümüzdeki bir kaç yıl içinde 10 taneye çıkarmış olacağız.
     2008 dünya krizinden sonra Avrupa'da ve dünyanın birçok ülkesinde atlarla ilgili gelirler, faaliyetler azalırken Türkiye'de bir artış sağlandı. Birkaç gün önce biz ilk defa Dünya Arap Atı ile ilgili Yetiştiricilik Federasyonu'nun toplantısını İstanbul'da gerçekleştirdik. Dünyanın 21 tane ülkesinin federasyon başkanı katıldı. Türkiye'de atçılık sektörü büyüyor. Şu anda yaklaşık 1,5 milyar dolarlık bir geliri var. Biz devraldığımızda bu 700-750 milyon dolar civarındaydı. Bu tabii istihdama yer açıyor ve Türkiye'de yüz binlerce insan çalışıyor bu sektörde."
     Kendileri için aslolan şeyin at yetiştiriciliği olduğunu, bu bölgede bunun tecrübe ve birikiminin olduğunu vurgulayan Eker, "Biz bu birikimi bu tecrübeyi buranın kalkınması için tekrar kullanmak ve tekrar ihya etmek, güzel atların, soylu atların yetiştirildiği bir coğrafya haline getirmeyi düşünüyoruz. Onun için çalışıyoruz. Yarışçılık bunun bir parçasıdır, esas amaç yetiştiriciliktir" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 196 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir