Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "ABD'deki kuraklık nedeniyle meydana gelen krizin bizi…

  • Yazı boyutu
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: 
  "ABD'deki kuraklık nedeniyle meydana gelen krizin 
  bizi…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "ABD'deki kuraklık nedeniyle meydana gelen krizin bizi etkilemesine izin vermeyeceğiz" -"Türkiye son 4 yıldır sağladığı tarımsal üretim değeriyle dünya ülkeleri içerisinde 7'nci sıraya yükseldi"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ABD'deki kuraklık nedeniyle tarımsal üretim ve ürün fiyatlarında yaşanan krizin Türkiye'yi etkilemesine izin vermeyeceklerini söyledi.
     Bakan Eker, bir taziyede bulunmak için gittiği Çınar ilçesinde ziraat odasını ziyaret etti. Eker, burada yaptığı açıklamada, bölgede incelemelerde bulunmak, tarımla ilgili sorunları dinlemek ve varsa sorunlara çözüm bulmak için çalışmalar yürüttüklerini belirtti.
     ABD'de yaşanan kuraklık sonucunda özellikle mısır üretiminin olumsuz etkilendiğini, soya üretiminde de düşüş beklendiğini ifade eden Eker, şöyle dedi:
     "Buğdayda herhangi bir düşme yok. Fakat ABD'de de buğday fiyatları son 1 ayda 283 dolara kadar çıktı. Yüzde 35 oranında bir artış oldu. Fransız buğdayında yüzde 15 oranında, Rusya buğdayında da yüzde 15 oranında bir fiyat artışı meydana geldi. Dolayısıyla buğdayda dünya genelinde bir düşme yok ama spekülatif maksatla borsalarda anormal oranlarda bir yükseklik söz konusu. Türkiye, bu sene Orta Anadolu ve Doğu Anadolu bahar yağmurlarının gecikmesi sebebiyle bir kısım kuraklık yaşadı. Oralarda buğday üretimi yüzde 10 civarında etkilendi. Ama gerek Çukurova, gerek Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve gerekse Trakya ile diğer bölgelerde üretim oldukça iyi. Her halükarda Türkiye'nin ihtiyacından daha fazla bir üretimimiz söz konusu. Bizim buğday ihtiyacımız yaklaşık 18 milyon tondur. Bu seneki buğday üretimi yaklaşık 19,5 milyon tonun üzerinde. Dolayısıyla ihtiyacımızdan daha fazla bir üretimimiz var. Şu anda Toprak Mahsulleri Ofisimiz (TMO) topluyor. 1,5 milyon tonun üzerinde stokla girdik. Alım büyük bir hızla yapılıyor. TMO'nun alım fiyatı piyasa fiyatının üzerinde. Üreticimiz açısından da endişe edilecek bir durum söz konusu değil."
     Bakan Eker, bir soru üzerine, küresel mali krizin de ABD'den tetiklendiğini, sonra dünyanın diğer bölgelerini etkilediğini hatırlatarak Türkiye'nin o krizden olumsuz etkilenmediğini ifade etti.
     ABD'deki kuraklık nedeniyle meydana gelen krizin de Türkiye'yi etkilemesine izin vermeyeceklerini kaydeden Eker, "Türkiye son 4 yıldır sağladığı tarımsal üretim değeriyle dünya ülkeleri içerisinde 11'inci sıradan 7'nci sıraya yükseldi. Avrupa'da da 2008'den beri birinci sırada. Tarımsal üretim gücü sıralamasında daha önce 4'üncü sıradaydık. Dünyadaki olumsuzlukların bizi etkilemesini beklemiyoruz. Bununla ilgili her türlü tedbirlerimizi aldık" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 204 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir