Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "Un üretimi için tebliğ değişikliği getiriyoruz"

  • Yazı boyutu
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker:
  "Un üretimi için tebliğ değişikliği
  getiriyoruz"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "Un üretimi için tebliğ değişikliği getiriyoruz"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, un üretimi için tebliğ değişikliği getireceklerini söyledi.
     Sanatçı Ahmet Güneştekin'in CerModern'deki sergisinin açılışına katılan Eker, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yılın haziran ayında yayımladıkları tebliğ ile ekmeğin içerisinde asgari bulunması gereken kepek oranının artırıldığını, tuz oranının da azaltıldığını hatırlattı.
     Ekmek satış noktalarında mutlaka tam buğday ekmeğinin bulunmasının da söz konusu tebliğ ile hükme bağlandığını belirten Eker, bazı fırıncıların denetim sırasında fabrikalardan gelen una göre ekmek yaptıklarını söylediklerini aktardı.
     Bu nedenle un üretimi ile ilgili yeni bir tebliğ hazırlığı içinde olduklarını ifade eden Eker, "Bu tebliğde de paralel bir düzenleme yapıyoruz. Yani daha önce fırıncılara ekmek üretimi esnasında asgari bir kepek miktarı bulundurmaları yönünde bir tebliğ değişikliği yapmıştık. Şimdi aynı tebliğ değişikliğini bu defa un üretimi için de getiriyoruz" diye konuştu.
     Eker, konuyu daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunduklarında Başbakan'ın da kepekli ekmek tüketiminin artırılması, tam buğday ekmeğinin daha çok satılması yönünde düzenlemeler yapılması konusunda talimat verdiğini kaydetti.
     Konuyu Gıda Kodeksi Komisyonu'na götüreceklerini bildiren Eker, daha sonra tebliği oluşturup uygulamayı başlatacaklarını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir