Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: -"Ankara'ya yapılması planlanan Milli Botanik Bahçesi…

  • Yazı boyutu
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker:
  -"Ankara'ya yapılması planlanan Milli 
  Botanik Bahçesi…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: -"Ankara'ya yapılması planlanan Milli Botanik Bahçesi ile ilgili proje çalışmaları son aşamaya geldi"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ankara'ya yapılması planlanan Milli Botanik Bahçesi ile ilgili proje çalışmalarının son aşamaya geldiğini bildirdi.
     Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Eker, TEMA Vakfı Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Nihat Gökyiğit'in İstanbul Ataşehir'de eşi Nezahat Gökyiğit adına yaptırdığı botanik bahçesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Botanik Bahçesi hakkında bilgi alan Bakan Eker, Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sekretaryası (UNCCD) tarafından verilen "Yaşam için Toprak" ödülünü TEMA Vakfı'nın almasından dolayı Gökyiğit'i kutladı.
     Ankara'ya yapılması düşünülen Milli Botanik Bahçesi ile ilgili proje çalışmalarının son aşamaya geldiği müjdesini veren Bakan Eker, projenin tamamlanmasından sonra yapımına başlanacağını açıkladı. Ankara'da kurulu Tohum Gen Bankası'nda 83 bin çeşit bitki türüne ait tohumların uygun şartlarda korunduğunu ifade eden Bakan Eker, Nihat Gökyiğit'i burayı incelemek üzere davet etti.
     Eker daha sonra 50 hektar üzerine kurulu Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'ni gezdi. Seraları, fidanlıkları, tohum saklama ünitelerini ve sergi alanlarını gezen Bakan Eker, bir karayolu kavşağının bu şekilde değerlendirilmesinden çok etkilendiğini belirtti. Bakan Eker Türkiye'nin endemik bitkileri fotoğraf galerisi ile "Osmanlı kültüründe çiçeklerin yeri" konulu galerileri de inceledi.
     Bakan Eker'e, Ankara'ya yaptırdığı botanik bahçesi için teşekkür eden Gökyiğit, Artvin Camili'de arıcılıkla ilgili projeleri ve çalışmaları hakkında da bilgi vererek destek istedi.
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir