Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "Bu bölgedeki işsizlerin, yoksulun ve yatırımcının gönlü…

  • Yazı boyutu
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker:
  "Bu bölgedeki işsizlerin, yoksulun ve yatırımcının 
  gönlü…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "Bu bölgedeki işsizlerin, yoksulun ve yatırımcının gönlü bizimle. Onlar bize bakıyor, onlara destek vermeye çalışıyoruz" -"Gündelik, gelip geçici birtakım baskılarla yılar, geri adım atarsak sadece kendimize karşı değil, yetiştiğimiz topraklara, büyüdüğümüz topluma karşı gerçekten görevimizi yapmış olmayız"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Bu bölgedeki işsizlerin, yoksulun ve yatırımcının gönlü bizimle. Onlar bize bakıyor, onlara destek vermeye çalışıyoruz" dedi.
     Bakan Eker, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür ve Sanat Merkezi'nde Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın 2012 yılı Mali Destek Programı'nın tanıtımı için düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın 2010-2011 yıllarında 268 projeye toplam 41 milyon lira destek verdiğini belirterek, bu sayede çok sayıda kişinin istihdama kavuştuğunu söyledi.
     Diyarbakır ve Şanlıurfa'daki çok önemli turizm merkezlerinin bu destekler sayesinde restore edilerek turizme kazandırıldığını vurgulayan Eker, şöyle konuştu:
     "Karamsarlık pompalamaya ve aşılamaya çalışanlara rağmen bu projelerden yararlanan girişimcileri minnetle yad ediyorum. Ajans, 2012 yılı için sanayi, ekonomi ve turizm alanında toplamda 19 milyon lira destek sağlayacak. Ajansın yanı sıra bakanlığımızın da yüzde 50 hibe sağladığı önemli destekler var. Bazılarında yüzde 50-60 oranında hibe desteği veriyoruz. Sadece hayvancılık alanında aralık ayında bitecek 23 projemiz var ve bunda 411 kişi istihdam ediliyor. Bakanlığımızın desteğiyle Diyarbakır'da tamamlanan 280 civarında proje var. Yüzlerce insan bu sayede evine ekmek götürüyor. Bölgenin kalkınması için olağanüstü çaba sarf ediyoruz, kararlılıkla bu projeleri uygulamaya devam edeceğiz. Bazıları karamsarlıktan, gözyaşından, bombadan medet umarsa umsun. Onlara inat hayata sarılacağız, sevginin ve barışın dilini kullanacağız. Bu bölgeye hayat sağlayacak, istihdam yaratacak projeleri uygulayacağız. Bu bölgedeki işsizlerin, yoksulun ve yatırımcının gönlü bizimle. Onlar bize bakıyor, biz onlara destek vermeye çalışıyoruz. Ama burada meslek odalarımıza büyük işler düşüyor, sorumluluk düşüyor."
    
     -"Ne bahane ne mazeret alanı ikisi de kapalı"
    
     "Hepimiz bir şekilde seçildiğimiz veya atandığımız görevi yürütürken tarihe karşı, millete karşı ve geniş toplum kesimlerine karşı sorumluluğumuzu asla unutmamalıyız" diyen Eker, şöyle devam etti:
     "Makamlar mevkiler gelir geçer. Bu makam da, mevki de hizmet aracı olmalı. Buradan ayrılıp gittiğimiz gün 'Allah razı olsun şu başkan, şu projeyi destekledi, yaptı. O gün tehdit ediliyordu, baskı görüyordu buna rağmen yaptı' dedirtmemiz lazım. Bir siyasetçi, bir vali, bir bürokrat hepimiz bunu dikkate almalıyız. Gündelik gelip geçici birtakım baskılarla yılar, geri adım atarsak sadece kendimize karşı değil, yetiştiğimiz topraklara büyüdüğümüz topluma karşı gerçekten görevimizi yapmış olmayız. Bu anlamda ajansımızın çabalarını takdirle karşılıyorum. Diyarbakırlı girişimcilerin bundan istifade etmesini istiyorum. Diyarbakırlı girişimcinin artık mazereti yok. Ne bahane ne mazeret alanı ikisi de kapalı. Getir projeni yüzde 50 destek al. Meslek kuruluşları, birlikler, odalar için de böyle. Getirin projenizi alın desteğinizi."
    
     -En fazla pay Diyarbakır ve Şanlıurfa'ya-
    
     Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit Bingöl ise, ajanslar aracılığıyla bugüne kadar 4 bin projeye 800 milyon lira kaynak taahhüt ettiklerini, bunun bir kısımının ödendiğini kalan kısmının ödemesinin de devam ettiğini söyledi.
     Bu projeler sayesinde toplam 1,7 milyar lira tutarında yatırımın gerçekleştiğini kaydeden Bingöl, "Bunun yanı sıra Diyarbakır ve Şanlıurfa, KÖYDES Projesi uyguladığımız iller arasında en fazla kaynak aktardığımız iller. 2005 yılından bu yana toplam 500 milyon lira kaynağımızı bu illerimizin köylerinin altyapısının desteklenmesine harcamış durumdayız" dedi.
     Daha sonra Bakan Eker, Karacadağ Kalkınma Ajansı'ndan geçen yıl aldığı destekle başarılı olan 3 firma temsilcisine plaket verdi.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir