Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: -"Mode hayvancılık işletmeleri kurmak isteyenlerin…

  • Yazı boyutu
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker:
  -"Mode

hayvancılık işletmeleri kurmak isteyenlerin…

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: -"Mode hayvancılık işletmeleri kurmak isteyenlerin 'hayvanların karnını nasıl doyuracağım ve ürettiğim eti, sütü kime satacağım' sorularına cevap bulması lazım. Bunlara cevap bulunmazsa, yapılan projeler gerçekçi olmaz" -"Eti etçi ırktan, sütü sütçü ırktan almanın vakti geldi de geçiyor"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, "Mode hayvancılık işletmeleri kurmak isteyenlerin 'hayvanların karnını nasıl doyuracağım ve ürettiğim eti, sütü kime satacağım' sorularına cevap bulması lazım. Bunlara cevap bulunmazsa, yapılan projeler gerçekçi olmaz" dedi.
     Bakan Eker, Bilkent Otel'de Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği'nin (TDSYMB) 15. yıl kutlama yemeğine katıldı. Buradaki konuşmasında, Türkiye'deki ilk hayvan varlığı sayımının 1989 yılında yapıldığını belirterek, o dönemde ülkenin sığır varlığının 12,5 milyonun altında olduğunu söyledi.
     Bu varlığın kültür ırkı oranının yüzde 2 ila 3 arasında olduğuna dikkati çeken Eker, bugün ülkenin sığır varlığının 12,5 milyon civarında olduğunu ve bunun yüzde 40'ının kültür ırkı olduğunu bildirdi.
     Hayvancılığın maliyetinin yüzde 70'ini yemin oluşturduğunu vurgulayan Eker, şöyle devam etti:
     "Hayvancılık alanında çok ciddi bir değişim dönüşüm yaşıyoruz. Coğrafi olarak çokta bizim olmayan yabancı ırkları alıp, hayvancılığımızı bununla dönüştürdük. Bunun dönüşmesi lazım. Kentleşmeyle ihtiyaç duyduğumuz et ve sütü büyükbaş hayvandan alacaksak, bunun için büyük ölçekli profesyonel işletmelere gerek var. Mode hayvancılık işletmeleri kurmak isteyenlerin şu iki sorunun cevabını vermesi lazım. Ben bu hayvanların karnını nasıl doyuracağım. İki, ürettiğim eti ve sütü kime satacağım. Bu sorulara cevap bulunmazsa, yapılan projeler gerçekçi olmaz."
    
     -Et ve sütte Merkez Bankası uygulaması-
    
     Et ve süt fiyatlarındaki aşırı artış ve azalışları kontrol altına alacak bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirten Eker, "Fiyatlar üreticiler aleyhine aşırı düştüğünde piyasadan mal çekecek, tüketici aleyhine olduğunda da ette olduğu gibi ürünü piyasaya sunacağız. Tıpkı Merkez Bankası'nın dövizde yaptığını et ve sütte yapacağız. Toprak Mahsulleri Ofisi'nde bunu birçok üründe yapıyoruz" dedi.
     Bakan Eker, üreticilere çağrıda bulunarak, eti etçi ırktan, sütü ise sütçü ırktan almanın vaktinin gelip geçtiğini, bundan dolayı bu ayrımın biran önce uygulanması gerektiğini dile getirdi.
     Süt tüketiminin teşvik edilmesi gerektiğini "Okul Sütü Projesi"nin de bu kapsamda değerlendirildiğini ifade eden Eker, Türkiye'nin büyükbaş varlığı kadar küçükbaş hayvan varlığına da önem verdiğini, 2002'de 31 milyon olan küçükbaş hayvan varlığının 35 milyona yükseldiğini bildirdi.
    
     -8 milyon 735 bin sığır kayıt altına alındı-
    
     TDSYMB Başkanı Cemalettin Özden de 1998 yılında 16 ilin bir araya gelerek kurduğu birliğin, 15 yılda 81 ilde örgütlenerek önemli mesafeler aldığını söyledi.
     "Soy Kütüğü" ve "Ön Soy Kütüğü" projeleri kapsamında 81 ilde bin 300 personel, 600 saha aracı ile 1 milyon 40 bin işletmede 8 milyon 735 bin baş sığırın kayıt altına alındığını bildiren Özden, bugünkü noktaya ulaşmalarında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın önemli desteklerinin olduğunu dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 202 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir