Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: -"Sigorta çağdaş bir risk yönetim aracıdır. Yani bizim…

  • Yazı boyutu
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker:
  -"Sigorta çağdaş bir risk yönetim aracıdır. Yani bizim…

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: -"Sigorta çağdaş bir risk yönetim aracıdır. Yani bizim bunu hayata geçirmemiz lazım. Ama eğer biz hem bir hasarı sigorta kapsamına alıp hem de o sigorta kapsamında hasar geldiğinde sigorta yaptırmayıp ona bir de destek vermeye kalkarsak yanlış olur. Bunun manası şu, o zaman biz bu sigortayı hiç uygulamayalım demek"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, "Sigorta çağdaş bir risk yönetim aracıdır. Yani bizim bunu hayata geçirmemiz lazım. Ama eğer biz hem bir hasarı sigorta kapsamına alıp hem de o sigorta kapsamında hasar geldiğinde sigorta yaptırmayıp ona bir de destek vermeye kalkarsak yanlış olur. Bunun manası şu o zaman biz bu sigortayı hiç uygulamayalım demek" dedi.
     Eker, Antakya Ziraat Odası'nı ziyaretinde yaptığı konuşmada, Hatay'da geçtiğimiz ocak ayında yaşanan sel felaketinde zarar gören çiftçilere geçmiş olsun dileğinde bulundu.
     2006 yılının Haziran ayından bu yana bir uygulama başlattıklarını belirten Eker, şunları söyledi:
     "Yarısını biz hibe olarak karşıladığımız bir sigorta uygulaması başlattık. Çiftçilerimize bu imkanı getirdik ve sel felaketini de 2-3 yıl önce sigorta kapsamı içerisine aldık. Dolu ve don gibi afetler de sigorta kapsamına alındı. Hatta donun çiçek mevsimine vurmasını bile sigorta kapsamına aldık. Çiçekleme mevsimindeki don hasarlarına ödediğimiz hibe oranı yüzde 50'nin üzerinde. Çiçekleme döneminde don hasarı meydana gelirse hibe desteği yüzde 65, 75'lere kadar çıkabiliyor. Biz sigortaya destek ödüyoruz."
     Hatay'da 2 bin 912 poliçe kesildiğini ve toplam yaklaşık 2,5 milyon lira prim ödendiğini belirten Eker, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Hatay'da sel felaketi nedeniyle 89 tane hasar ihbarı yapılmış. 15 gün içerisinde bunların ödemesi yapılacak. Diğer çiftçilerimiz var. Bunlar sigorta yaptırmamış bir kere, bu eksiklik, yanlışlık. Çünkü sigorta var. Sigorta parasının yarısını hibe olarak biz veriyoruz. Bütün çiftçilerimize bunu tavsiye etmeliyiz, bunu her fırsatta söylemeliyiz. Çünkü, sigorta çağdaş bir risk yönetim aracıdır. Yani bizim bunu hayata geçirmemiz lazım. Ama eğer biz hem bir hasarı sigorta kapsamına alıp hem de o sigorta kapsamında hasar geldiğinde sigorta yaptırmayıp ona bir de ayrıca destek vermeye kalkarsak yanlış olur. Bunun manası şu, o zaman biz bu sigortayı hiç uygulamayalım demek."
     Sigortanın kalıcı olduğunu ve bunun teşvik edilmesi gerektiğini vurgulayan Eker, sigortanın mutlaka yaptırılması gerektiğini belirtti. Bakanlık olarak her sene 100 milyon lira civarında sigorta parası ödediklerine dikkati çeken Eker, bunu prim desteği olarak ödediklerini kaydetti.
     Hatay'da hedefledikleri iki önemli konu olduğuna da değinen Eker, bunlardan birincisinin kentte Organize Hayvancılık Bölgesi'nin diğerinin ise bitkisel üretimle ilgili Bitkisel Sera Bölgesi'nin kurulması olduğunu söyledi.
     Eker, Antakya Ziraat Odası'nın ardından bir zeytinyağı firmasının açılışını yaptı ve daha sonra Antakya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.
     Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile gerçekleştirdiği ziyaretlerde Bakan Eker'e Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Antakya Belediye Başkan Vekili Aytaç Kınay, AK Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri eşlik etti.
    
    
    

Bu haberi 325 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir