Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Tanzanya'da "Zanzibar'a her türlü desteğe hazırız"

  • Yazı boyutu
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Tanzanya'da
  "Zanzibar'a her türlü desteğe hazırız"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Tanzanya'da "Zanzibar'a her türlü desteğe hazırız"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Tanzanya'nın otonom bir yönetime sahip olan Zanzibar adasını ziyaretinde, "Zanzibar'a her türlü desteğe hazırız" dedi.
     Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Eker, Karma Ekonomik Komisyon 1. Dönem Toplantısı'na katılmak üzere Tanzanya'da bulunuyor.
     Otonom bir yönetim biçimine sahip olan Zanzibar adasını ziyaret eden Bakan Eker, Zanzibar Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Ali Said Hamad, Cumhurbaşkanı İkinci Yardımcısı Seif Ali İddi ile Enformasyon, Kültür, Turizm ve Spor Bakanı Said Ali Mbarouk ile ayrı ayrı görüştü.
     Eker, Zanzibar'ın yapısal sorunlarına ilişkin de Arazi, Konut, Enerji ve Su Bakan Vekili Ramadhan Abdullah Shaaban'dan bilgi aldı.
     Hamad, Türkiye ile ilişkilerin artırılması ve daha fazla turistin Zanzibar'ı ziyaret etmesi için Türk Hava Yolları'nın adaya doğrudan seferlere başlamasını ve Türkiye'nin konsolosluk açmasını istedi.
     Mbarouk ise Zanzibar'ın başta tarım ürünleri olmak üzere pek çok alanda Türkiye'nin deneyimlerinden yararlanmak istediğini dile getirerek, adanın turizm alanında büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve Türkiye'nin bu konudaki desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi.
     Bakan Eker, Türkiye'nin son on yılda her alanda büyük bir gelişme kaydettiğini belirterek, tarımsal hammadde üreterek ihraç etmek yerine işleyerek katma değere dönüştürmenin önemine işaret etti. Türkiye'nin Zanzibar'a her türlü desteğe hazır olduğunu dile getiren Eker, tarımsal üretim, gıda güvenliği ve tarım ürünlerinin işlenmesiyle personel eğitimi konularında işbirliğine gidilebileceğine işaret etti.
     Bakan Eker ve beraberindeki heyet, daha sonra baharatları ve tropik meyveleriyle ünlü Zanzibar adasında baharat çiftliğinde incelemelerde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir