Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "Ülkemizde yatırım yapmak isteyen küresel şirketlere…

  • Yazı boyutu
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker:
  "Ülkemizde yatırım yapmak isteyen küresel şirketlere…

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "Ülkemizde yatırım yapmak isteyen küresel şirketlere gerekli kolaylığı sağlayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de tarım ve gıdaya yapılan yabancı yatırımların arttığına dikkati çekerek, yatırım yapmak isteyen küresel şirketlere gerekli kolaylıkların sağlanacağını söyledi.
     Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamaya göre Eker, yabancı bir şirketin Türkiye temsilciliği tarafından düzenlenen ve onur konuğu olarak katıldığı yemekte bir konuşma yaptı.
     Türkiye ekonomisi ve tarımıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Eker, tarımsal yatırım fırsatları için Türkiye'nin çok önemli bir ülke olduğunun altını çizdi.
     Uyguladıkları politikalarla Türkiye tarımının son 8 yılın 7'sinde büyüdüğüne dikkati çeken Eker, "Türkiye tarımsal büyüklük bakımından Avrupa'da birinci, dünyada ise 11'inci sıraya yükseldi. 186 ülkeye bin 536 çeşit tarımsal ürün ihraç eden ülkemizin tarımsal ihracatı da son 9 yılda yüzde 277 artış gösterdi" değerlendirmesinde bulundu.
     Türkiye tarımına yatırım yapmak isteyen küresel şirketlere gerekli kolaylığı göstereceklerini bildiren Eker, şunları kaydetti:
     "Türkiye ekonomisi dünyanın en büyük ve en hızlı gelişen ekonomilerinden biri durumunda. Türkiye'nin ihracatı her geçen gün artıyor. İhracatımız 2002 yılında 36 milyar dolar iken, 2011 yılında 135 milyar dolara çıkmıştır. Türkiye yabancı yatırımlar için en cazip ülkelerden biridir. Genç bir nüfusa sahip olmamız nedeniyle hareketli bir iç pazara sahibiz. Avrupa'da bir şirket 13 günde kurulurken, Türkiye'de 6 günde kuruluyor. Ülkemizde yatırım yapmak isteyen küresel şirketlere gerekli kolaylığı sağlayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın."
     Türkiye'de tarım ve gıdaya yapılan yabancı yatırımların arttığına dikkati çeken Eker, 2002 yılında 14 milyon dolar olan yabancı yatırımın 2012 yılının ilk 6 ayında 2 milyar dolara ulaştığını söyledi.
     Bakan Eker, AB'ye uyum kapsamında yayınladıkları 105 yönetmelikle Türkiye'nin her yerindeki tüketicilerin AB standartlarında tarladan sofraya güvenilir gıda tüketmesini sağladıklarını vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir