Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Arzu: -"AB fonlarından faydalanma konusunda, her…

  • Yazı boyutu
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Arzu:
  -"AB fonlarından faydalanma konusunda, her…

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Arzu: -"AB fonlarından faydalanma konusunda, her konuda olduğu gibi, bayanlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz" -"AB fonlarının ülkemizin tarımına kazandırılması noktasında çaba sarf etmemiz lazım"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, AB fonlarından faydalanma konusunda, her konuda olduğu gibi, bayanlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını belirtti.
     Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Ankara İl Koordinatörlüğü'nün tanıtım toplantısı, Sheraton Otel'de gerçekleştirildi.
     Kutbettin Arzu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de tarım alanında son dönemde ciddi çalışmalar yapıldığını ifade ederek, ülkenin tarımsal işletmelerinin fiziki büyüklüklerinin gelişmiş ülkelerdekinden çok küçük olduğuna dikkati çekti.
     Başka sektörlerde kullanılan bazı ürünlerin, tarımsal ithalat olarak kayda geçtiğini, bunların hariç tutulması halinde sektörün ihracatçı bir konuma geçeceğini belirten Arzu, Türkiye'nin tarımdaki çalışmalarının birçok ülkeye örnek gösterildiğini söyledi.
     Bu alandaki başarıların devam etmesi için önemli çalışmalara devam ettiklerini anlatan Arzu, özellikle tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmemesi ve arazi toplulaştırılmasına yönelik düzenleme yapıldığını anımsattı.
     Türkiye'nin 2023 yılında tarım sektörüne yönelik hedeflerine değinen Arzu, bu kapsamda TKDK'nın proje desteklerinin büyük önem taşıdığını vurguladı. Arzu, "Türkiye'de daha önce 20 ilde uygulanıyordu. Şimdi 22 il daha kapsama girdi. AB fonlarından faydalanma konusunda da her konuda olduğu gibi bayanlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Yine genç girişimcileri destekliyoruz. Gençlere hibe oranında yüzde 5 fazla hibe sağlıyoruz. AB fonlarının ülkemizin tarımına kazandırılması noktasında çaba sarf etmemiz lazım. Bu projenin hayata geçirilmesinde hepimizin aktif bir şekilde çalışması lazım" diye konuştu.
     Bu konuya "özel sektörün projesi" şeklinde bakılmaması gerektiğine işaret eden Arzu, il ve ilçelerde çalışan Bakanlık çalışanlarına "Bu projeler ülkemizin projeleri. Her proje bizim kendi projemizdir" diye seslendi.
    
     -"Proje kabulüne başlıyoruz"-
    
     TKDK Ankara İl Koordinatörü Yunus Bayram, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Yatırımları Hibe Programı (IPARD) kapsamında proje kabulüne başlayacaklarını belirtti.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu olan TKDK'nın, Türkiye Cumhuriyeti adına IPARD Projeleri için "dokuzuncu başvuru ilanına" çıktığını belirten Bayram, bu çağrı kapsamında Ankara'da da proje başvurusu yapılabileceğini dile getirdi.
     Koordinatörlük olarak Ankara'nın ilçelerinde, ilgili kurum kuruluşlara yönelik tanıtım ve bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdiklerini anlatan Bayram, ilin proje bağlamında yüksek bir potansiyele sahip olduğuna dikkati çekti.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in, programının yoğunluğu nedeniyle etkinliğe katılamadığı belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 85 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir