Gıda maddelerine bulaşan melamine limit sınırı -Bebek formülleri ve devam formüllerinin toz halde…

  • Yazı boyutu
Gıda maddelerine bulaşan melamine limit sınırı
  -Bebek formülleri ve devam formüllerinin toz halde…

Gıda maddelerine bulaşan melamine limit sınırı -Bebek formülleri ve devam formüllerinin toz halde olanlarında kilogram başına en çok 1 miligram, diğer gıda maddelerinde ise kilogram başına en çok 2,5 miligram melamin bulunabilecek

Bebek formülleri ve devam formüllerinin toz halde olanlarında kilogram başına en çok 1 miligram, diğer gıda maddelerinde ise kilogram başına en çok 2,5 miligram melamin bulunabilecek.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Bilimsel çalışmalar paralelinde değiştirilen yönetmelikte, gıdanın içerisine kasten ilave edilmeyen ancak bulaşan bazı maddelere ilişkin limitler yer aldı.
     Bu kapsamda son dönemde özellikle bebek mama ve formüllerine bulaşan melamine ilişkin bölüm eklenen yönetmeliğe göre, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bebek formülleri ve devam formüllerinin toz halde olanlarında kilogram başına en çok 1 miligram, diğer gıda maddelerinde ise kilogram başına 2,5 miligram melamin bulunabilecek.
     Bakanlık, melamine ilişkin limitleri, gıda standartlarının oluşturulması için Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından kurulan Kodeks Alimentarius Komisyonu'nun belirlediği limitlere uygun olarak belirledi.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir