Gıda güvenliği ve kalitesi -TÜYADER:"Önemli olan iyi olanları örnek gösterip, çoğalmasını…

  • Yazı boyutu
Gıda güvenliği ve kalitesi
  -TÜYADER:"Önemli olan iyi olanları örnek gösterip, çoğalmasını…

Gıda güvenliği ve kalitesi -TÜYADER:"Önemli olan iyi olanları örnek gösterip, çoğalmasını sağlayarak sektör içindeki haksız rekabetten doğan kalitesizliği bu sistemle ortadan kaldırmaktır"

Tüketici Yararına Araştırma Derneği (TÜYADER), gıda güvenliği ve kalitesiyle ilgili iyi olanları örnek gösterip, çoğalmasını sağlayarak sektör içindeki haksız rekabetten doğan kalitesizliğin bu sistemle ortadan kaldırılması gerektiğini bildirdi.
     TÜYADER'den yapılan yazılı açıklamada, derneğin, Gersche Kalite Sertifikası ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ankara Gıda Kontrol Laboratuvarı ile beraber Gıda Güvenliği ve Kalitesiyle ilgili çalışmalara başladığı ifade edildi.
     Özellikle Türkiye'de yaşanan ve tüketiciyi oldukça rahatsız eden bu konuda TÜYADER'in bir sivil toplum kuruluşu olarak üzerine düşeni yapmayı amaçladığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Damacana sulardaki problemler, gıdalardaki tağşiş ve kalitesiz, hijyenik olmayan ortamlarda üretilen ve saklanan gıda ürünleri daha sonra tüketiciye sunularak halk sağlığımızı tehdit eder hale gelmiştir. Sağlık Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan kontroller ve yaptırımlara ilave olarak TÜYADER, iyi ve kaliteli olan firmaları sertifikalandırarak, bu sertifikasyon süreci içerisinde hem laboratuvarda hem de üniversitelerle beraber fiziksel incelemelere devam ederek tüketiciye yol gösterme çabası içindedir. Önemli olan iyi olanları örnek göstermek ve onların çoğalmasını sağlayarak sektör içindeki haksız rekabetten doğan kalitesizliği de bu sistemle ortadan kaldırmaktır."
     Açıklamada ithal kalite sertifika programları dışında yeni bir yerli sertifikasyon programı uygulaması başlatarak, hem tüketicinin hem de firmaların korunması gerektiği savunuldu.
    
    
    

Bu haberi 436 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir