GİAF Genel Kurulu -GİAF Yönetim Kurulu Başkanı Akboz: -"Yeni Türk Ticaret Kanunu ile Türkiye…

  • Yazı boyutu
GİAF Genel Kurulu
  -GİAF Yönetim Kurulu Başkanı Akboz:
  -"Yeni Türk Ticaret Kanunu ile Türkiye…

GİAF Genel Kurulu -GİAF Yönetim Kurulu Başkanı Akboz: -"Yeni Türk Ticaret Kanunu ile Türkiye ekonomisinde yeni bir dönem başlayacak. Ülkemizde ticari hayat adeta yeniden inşa edilecek"

Güney ve Güneydoğu Genç İşadamları Federasyonu (GİAF) Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Akboz, "Yeni Türk Ticaret Kanunu ile Türkiye ekonomisinde yeni bir dönem başlayacak. Ülkemizde ticari hayat adeta yeniden inşa edilecek" dedi.
     Merkezi Gaziantep'te bulunan GİAF'ın 5. Olağan Genel Kurul toplantısı Gaziantep Ticaret Odası meclis salonunda yapıldı.
     Genel kurulda tek listeyle gidilen seçimlerde Abdulkadir Akboz, Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Yeni yönetim kurulu üyeleri de Taner Özdurak, Alper Gürsoy, Ömer Faruk Sakarya, Engin Ateşsönmez, Hakan Akbağ, Gökhan Gökten, Aydın Toksöz, Mehmet Ali Durmaz, Alper Burnukara, Zeki Zorkirişçi, Mehmet Serkan İzol, Tarık Kubilay ve Hakan Burç'tan oluştu.
     Akboz, toplantıda yaptığı konuşmada, federasyonun Gaziantep, Mersin, Adana, Hatay, İskenderun, Mardin ve Diyarbakır illerindeki 7 genç iş adamları derneğinden oluştuğunu, toplam 725 iş adamını çatısı altında topladığını belirtti.
     Sivil toplum kuruluşlarının demokrasinin sigortası olduğunu, bir toplumun sigortasının ise gençler olduğunu ifade eden Akboz, şunları söyledi:
     "Küresel krizin ardından dünyada yeni bir rekabet haritası şekilleniyor. Bu yeni ortama uyum sağlayan ülkelerin daha hızlı büyüdüğünü, daha fazla zenginleştiğini görüyoruz. Risklerin ve fırsatların farkında olarak, bu yeni ortama uygun yeni bir büyüme hamlesi başlatmalıyız. Türkiye'de ekonomiyi büyüten, yatırımları ve istihdamı sağlayan özel sektörümüzdür. Bu yüzden özel sektörü güçlendiren her adım gündemin esas maddesi olmalıdır."
     Yeni Türk Ticaret Kanunu'na değinen Akboz, "Yeni Türk Ticaret Kanunu ile Türkiye ekonomisinde yeni bir dönem başlayacak. Ülkemizde ticari hayat adeta yeniden inşa edilecek. Uluslararası standartlarda kurallar ticari hayata hakim olacak. Şirketlerimizin özellikle KOBİ'lerimizin bu yeni döneme uyum sağlaması için önemli hazırlıklar yapması gerekiyor. Bu hazırlığı yapmayan veya geciktiren şirketlerimiz küresel rekabette zorlanacaktır" dedi.
    
     -"134 milyar dolar ihracat Türkiye'ye yakışmaz"
    
     GİAF Onursal Başkanı Erhan Özmen de konuşmasında, Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat ve dünyanın en büyük 10. ekonomisi olmayı hedeflediğini hatırlatırken, bu büyüme hızıyla bunu yakalamasının mümkün gözükmediğini savundu.
     Türkiye'nin yılda yüzde 7 büyümesi halinde bile 2023 yılında dünyanın en büyük 17. ekonomisi olabileceğini ifade eden Özmen, şunları kaydetti:
     "Bizim önümüzdeki ülkeler çok hızlı büyüyor. Dünyanın 10. büyük ekonomisi olabilmesi için çok daha fazla ihracat yapıp, çok daha yüksek katma değerlere ulaşmamız lazım. 134 milyar dolar ihracat Türkiye'ye yakışmaz. Bu sadece hükümet ve devletle ilgili değil. 73 milyon insan elini taşın altına koymalıdır. Sivil toplum kuruluşları daha aktif olmalıdır."
     Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Akboz, toplantının sonunda önceki Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Özbuğday ve üyelere teşekkür plaketi verdi.
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir