GGYD Başkanı Allıoğlu: "İhracatçımızın gösterdiği performans, gurur verici. Sanayisi hızla…

  • Yazı boyutu
GGYD Başkanı Allıoğlu:
  "İhracatçımızın gösterdiği performans, gurur
  verici. Sanayisi hızla…

GGYD Başkanı Allıoğlu: "İhracatçımızın gösterdiği performans, gurur verici. Sanayisi hızla gelişen Ankara'nın, son yıllardaki ihracat başarısı göz dolduruyor"

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Başkanı Nezih Allıoğlu, "ihracatın gösterdiği performansın gurur verici olduğunu, sanayisi hızla gelişen Ankara'nın, son yıllardaki ihracat başarısının göz doldurduğunu" belirtti.
     Allıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ekim ayı ihracatının yüzde 0,2 düşüşle 11,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.
     Ankara'nın ekim ayı ihracatının bir önceki aya göre gerileyen iller arasında bulunduğunu, buna rağmen geçen yılın aynı dönemine göre artış gösterdiğini belirtti.
     Ankara'nın ekim ayındaki 491,7 milyon dolarla Türkiye'nin en fazla ihracat yapan altıncı ili olduğunu kaydeden Allıoğlu, "İhracatçımızın gösterdiği performans, gurur verici. Sanayisi hızla gelişen Ankara'nın, son yıllardaki ihracat başarısı göz dolduruyor" ifadesini kullandı.
    
     -10 ayda yüzde 12 artış-
    
     Nezih Allıoğlu, Türkiye'nin ihracattaki en önemli pazarı olan AB ülkelerinde, uzun süredir devam eden ekonomik krize karşın, ihracat rakamlarında ciddi bir gerileme olmadığını kaydetti.
     Türk ihracatçısının alternatif pazarlara yönelmesi sayesinde ihracat artışının devam ettiğini bildiren Allıoğlu, açıklamasında şunları belirtti:
     "Avrupa ülkelerindeki ekonomik kriz ve çevre ülkelerdeki iç çatışmalara karşın ihracatta bu yılın ilk 10 ayında yüzde 12 artış göstermemiz, ekonomik büyümede konulan hedeflere doğru hızla ilerlediğimizin göstergesidir. Türk ihracatçısına verilen desteğin, önlerindeki engellerin kaldırılmasına dönük çabaların sonuçları, bu rakamlarla ortadadır. Bu desteklerden en önemlisi de Yeni Teşvik Yasası'dır.
     Ankara 2012 Ekim ayında İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Gaziantep'ten sonra en fazla ihracat yapan il. Ankara'nın son 9 yıldaki rakamlarına baktığımızda ihracatın yaklaşık 4 kat arttığını görüyoruz. Savunma sanayinin kalbi olan Ankara'nın diğer pek çok stratejik sektörde de hızla yol aldığını görüyoruz. Bu anlamda başkentimiz sanayisi, turizmi ve ticaretiyle dünya başkentleri arasına girmeye adaydır. Yeni sektörlerin yaratılması, Ar-Ge ve inovasyona dönük çalışmaların arttırılması, yatırımcılara verilen desteklerin genişletilmesiyle Ankara'nın hak ettiği noktaya geleceğine inanıyoruz."
    
    
    

Bu haberi 212 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir