GGYD Başkanı Allıoğlu: -"Cari açıkla mücadele için imalat sektörünü büyütmek zorundayız"

  • Yazı boyutu
GGYD Başkanı Allıoğlu:
  -"Cari açıkla mücadele için imalat
  sektörünü büyütmek zorundayız"

GGYD Başkanı Allıoğlu: -"Cari açıkla mücadele için imalat sektörünü büyütmek zorundayız"

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Başkanı Nezih Allıoğlu, imalat sanayi sektörünün, gerek yarattığı katma değer, gerekse ihracat ve istihdama katkısının büyük olduğunu ifade ederek, "Cari açıkla mücadele için imalat sektörünü büyütmek zorundayız" dedi.
     Allıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, imalat sektörünün ekonomi için önemine değinerek, söz konusu sektörün cari açıkla mücadelede "başrol" oynadığını kaydetti.
     İmalat sektörüne özel bir önem verilmesi ve gelişiminin hızlandırılması gerektiğini belirten Allıoğlu, bu sektördeki büyümenin Türkiye'ye olumlu etkileri olacağına değindi.
     Türkiye'de özellikle son 20 yılda imalat sanayinin ihracatında ciddi gelişmeler yaşandığını ve cari açıkla mücadele için imalat sektörünün büyütülmesinin zorunlu olduğunu vurgulayan Allıoğlu, şunları kaydetti:
     "Ülke ekonomisi için çok önemli bir yer tutan imalat sanayi sektörü, gerek yarattığı katma değer, gerekse ihracat ve istihdama katkısıyla Türk ekonomisi için yapı taşı konumunda. Sektör böylesine önemli, rakiplerimiz bu kadar güçlü iken yapmamız gereken şey değişime ayak uydurmak, sektörün gelişimi için daha fazla çaba sarf etmektir.
     Dolayısıyla imalat sektörünün gelişmesi, verimliliğinin arttırılması, büyümesinin sürdürülebilir olmasının sağlanması gerekmektedir. Türkiye, ekonomik anlamda dünya ülkeleriyle yarışmak istiyorsa bu sektördeki gelişimini hızlandırmak durumundadır."
     Allıoğlu, imalat sektörü büyüyen ülkelerde diğer sektörlerin gelişiminin de kaçınılmaz olduğunu ifade ederek, Çin'in buna en iyi örnek olduğunu belirtti.
     İmalat sektörü üretimlerinin, diğer ürünlere göre daha rahat ticarete konu olabildiğini kaydeden Allıoğlu, "Cari açık sorunu olan, dış ticaret açığı veren Türkiye'nin bu sektöre özel önem vermesi zorunluluğu ortaya çıkar" dedi.
    
     -"Ürün çeşitliliğini arttırmalıyız"-
    
     İşsizlikle mücadelede de imalat sektörünün önemli rol üstlendiğini kaydeden Allıoğlu, bu sektörün büyümesiyle birlikte hem işsizliğin azalacağını, hem de kalifiye ve eğitimli işçi sayısında artış olacağını savundu.
     Allıoğlu, tekstilden dayanıklı tüketim mallarına, plastikten otomobile, kimyasal ürünlerden uzay ve havacılık endüstrisine kadar çok geniş bir yelpazede ürün çeşitliliğini arttırılması gerektiğini belirterek, "Diğer gelişmiş ülkelerle rekabet etmemizi sağlayacak ürünlerin üretimi için önemli teşvikler vermek gerekir" dedi.
    
    
    

Bu haberi 200 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir