GfK Türkiye Tüketici Güven Endeksi 0,8 puan azalarak 92,7 oldu

  • Yazı boyutu
GfK Türkiye Tüketici Güven Endeksi 0,8 puan azalarak 92,7 oldu

GfK Türkiye Tüketici Güven Endeksi 0,8 puan azalarak 92,7 oldu

Araştırma Kuruluşu GfK Türkiye, Tüketici Güven Endeksinin, Haziran ayında bir önceki aya göre 0,8 puan azalarak 92,7 düzeyine yükseldiğini bildirdi. Tüketici Güven Endeksi, Mayıs ayında ayında 93,5 düzeyindeydi.
     GFK Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, tüketiciler tarafından Haziran ayında, "kürtaj tartışmaları ve terör" gündemde en fazla öne çıkan konular olarak belirtildi.
     Endeksin alt kalemlerine ve değişim oranlarına bakıldığında Haziran'da gelecek 12 ay için hanenin maddi durumuna yönelik beklenti 0,7 puan (yüzde 0,6) artarak 109,5 puana yükseldi. Genel ekonomik duruma yönelik beklenti 0,9 puan (yüzde 0,8) azalarak 119,1 puan olarak kaydedildi.
     İşsizlik oranının azalacağına yönelik beklenti 2,1 puan (yüzde 2,4) azalarak, 86,1 puan olarak gerçekleşti. Tasarruf eğilimi ise 1 puan (yüzde 1,8) azalarak 55,9 olarak izlendi.
    
     -Hesaplama yöntemi-
    
     Tüketici Güven Endeksi denge yöntemine göre hesaplanıyor. Buna göre, "hanenin maddi durumu", "ülkenin genel ekonomik durumu", "işsizlik oranı" ve "hane tasarrufları"na yönelik beklentilere ilişkin sorulara toplam cevap verenler arasında pozitif ve negatif cevap verenlerin yüzdeleri farkı hesaplanıyor ve bu farka 100 eklenerek çıkan değerlerin aritmetik ortalaması alınıyor.
     Endeks 0'dan 200'e kadar değer aralığına sahip. Endeksin 100'den büyük olması tüketici güveni açısından iyimser görüşte olanların oranının kötümser görüşte olanlardan fazla olmasını, endeksin 100'den küçük olması tüketici güveni açısından kötümser görüşte olanların oranının iyimser görüşte olanlardan fazla olmasını ifade ediyor.
     Avrupa Komisyonu adına yürütülen araştırmanın saha çalışması her ayın ilk iki haftasında 12 NUTS1 bölgesini temsil eden 26 ilin kentsel ve kırsal alanlarında 15 yaş üzeri toplam 1100 kişi ile görüşülerek gerçekleştiriliyor. Görüşmeler telefonla anket yöntemiyle yürütülüyor. Her hanede tek kişi ile görüşülüyor ve görüşülen kişilerin yaş, cinsiyet ve eğitim açısından dağılımı Türkiye genelini temsil ediyor.
     Açıklamaya göre, Avrupa Komisyonu tarafından AB'ye üye ve aday ülkelerin ekonomik konjonktürlerini takip etmek amacıyla yürütülen "İşyerleri ve Tüketici Araştırmaları Ortak Uyumlu AB Programı"nın "Tüketici Araştırması"nı Mayıs 2007'den bu yana Avrupa Komisyonu adına GfK Türkiye yürütüyor.
     Araştırma, Avrupa Komisyonu ve GfK Türkiye tarafından ortak olarak finanse ediliyor.
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir