GFK Türkiye Tüketici Güven Endeksi -Endeks, Ocak ayında 5,1 puan artarak 92,0 puan oldu

  • Yazı boyutu
GFK Türkiye Tüketici Güven Endeksi
  -Endeks, Ocak ayında 5,1 puan artarak
  92,0 puan oldu

GFK Türkiye Tüketici Güven Endeksi -Endeks, Ocak ayında 5,1 puan artarak 92,0 puan oldu

Araştırma Kuruluşu GfK Türkiye tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, Tüketici Güven Endeksi Ocak ayında 5, puan artarak 92,0 oldu.
     GfK Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, terör, Suriye'de yaşanan olaylar ve ekonomi Ocak ayında öne çıkan konu başlıkları oldu.
     Aralık 2012'de 86,9 puan olarak ölçülen Tüketici Güven Endeksi, Ocak ayında 5,1 puan artarak 92,0 puan olarak gerçekleşti.
     Endeksin alt kalemlerine ve değişim oranlarına bakıldığında Ocak ayında gelecek 12 ay için hanenin maddi durumuna yönelik beklenti 7,3 puan artarak (yüzde 7,2) artarak 108,3 puana çıktı. Genel ekonomik duruma yönelik beklenti 7,3 puan (yüzde 6,7) artarak 115,8 puan olarak kaydedildi.
     İşsizlik oranının azalacağına yönelik beklenti 1,1 puan (yüzde 1,3) artarak 86,4 puan olarak gerçekleşirken, tasarruf eğiliminin 4,6 puan (yüzde 8,7) yükselişle 57,4 olduğu belirlendi.
    
     -Hesaplama yöntemi
    
     Tüketici Güven Endeksi, denge yöntemine göre hesaplanıyor. Buna göre "hanenin maddi durumu", "ülkenin genel ekonomik durumu", "işsizlik oranı" ve "hane tasarrufları"na yönelik beklentilere ilişkin sorulara toplam cevap verenler arasında pozitif ve negatif cevap verenlerin yüzdelerinin farkı hesaplanmakta ve bu farka 100 eklenerek çıkan değerlerin aritmetik ortalaması alınıyor.
     Endeks 0'dan 200'e kadar değer aralığına sahip. Endeksin 100'den büyük olması tüketici güveni açısından iyimser görüşte olanların oranının kötümser görüşte olanlardan fazla olmasını, endeksin 100'den küçük olması tüketici güveni açısından kötümser görüşte olanların oranının iyimser görüşte olanlardan fazla olmasını ifade ediyor.
     Avrupa Komisyonu adına yürütülen araştırmanın saha çalışması her ayın ilk iki haftasında 12 NUTS1 bölgesini temsil eden 26 ilin kentsel ve kırsal alanlarında 15 yaş üzeri toplam bin 100 kişi ile görüşülerek gerçekleştiriliyor.
     Görüşmeler telefonla anket yöntemi ile yürütülüyor. Her hanede tek kişi ile görüşülüyor ve görüşülen kişilerin yaş, cinsiyet ve eğitim açısından dağılımı Türkiye genelini temsil ediyor.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir