Genelleştirilmiş Tercihler Sistemine İlişkin Tebliğ

  • Yazı boyutu
Genelleştirilmiş Tercihler Sistemine İlişkin Tebliğ

Genelleştirilmiş Tercihler Sistemine İlişkin Tebliğ

Ekonomi Bakanlığı'nın Genelleştirilmiş Tercihler Sistemine İlişkin Tebliği, 31 Aralık 2012 tarihli Resmi Gazete'nin 3. mükerrer sayısında yayımlandı.
     Tebliğ ile İthalat Rejimi Kararında Genelleştirilmiş Tercihler sistemine (GTS) ilişkin tarife tavizlerinden yararlanan eşyalar ile ülkelerin belirlenmesinde esas teşkil eden hususlar açıklandı.
     Türkiye ile AB arasında ihdas edilen Gümrük Birliği (GB) çerçevesinde, GTS kapsamında En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ), Özel Teşvik Düzenlemeleri Ülkeleri (ÖTDÜ) ile Gelişme Yolundaki Ülkelere (GYÜ) Türkiye tarafından tanınan, tek taraflı gümrük vergisi tavizlerinin İthalat Rejimi Kararı ile belirlendiği kaydedilen tebliğde, GTS kapsamında en az gelişmiş ülkelerden ve gelişme yolundaki ülkelerden yapılacak ithalatta uygulanacak tarife tavizleri düzenleniyor.
     GTS kapsamında tercihli tarifeler, tebliğde yer alan listelerde belirtilen ülkeler menşeli eşyaların ithalatında uygulanıyor. Tarife kapsamında, bazı ülkelerden bazı ürünlerin ithalatında hiç vergi alınmıyor veya indirimli gümrük tarifeleri uygulanıyor.
     Tebliğ, yarından itibaren yürürlüğe girecek.
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir