Gençlik Treni yola çıktı -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Tren yolculuğu…

  • Yazı boyutu
Gençlik Treni yola çıktı
  -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
  -"Tren yolculuğu…

Gençlik Treni yola çıktı -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Tren yolculuğu sadece bir yolculuk değildir, tren yolculuğu bir tutkudur, bir kültürdür, bir folklördür, bir memleket sevdasıdır" -"Bu ülkeye olan inancımız asla ve asla azalmayacak, artarak da devam edecek. İşte bunun cevabı bu gençlerdir. Sizler bu ülkenin teminatısınız, bu ülkenin birliğinin ve beraberliğinin garantisisiniz" -Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç: -"Gençlik Treni sevgiyle, saygıyla, erdemle, bu toprakları vatan yapan milletimizin inançlarıyla, kültürleriyle, kutsallarıyla, toprağa, bayrağa olan büyük bir aşkla yola çıkıyor. Kazasız belasız gitsin gençlerimiz ve yine inşallah kazasız belasız bir şekilde dönsünler, anne, babalarına kavuşsunlar"

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TCDD Genel Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan "Gençlik Treni-Bu memleket bizim" projesi kapsamında, 19-29 yaş grubundan gençleri, Türkiye'yi baştan başa gezdirecek Gençlik Treni, ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın katıldığı törenle yola çıktı.
     Bakan Yıldırım, trenin hareketinden önce düzenlenen törende yaptığı konuşmada, gençlere Türkiye'yi gezdirecek ve Türkiye'yi tanımalarını Gençlik Treni'ni uğurlamaya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti.
     Bir düşünürün "Gençliğinde bilgi ağacını dikmeyen, yaşlılığında rahatlayacağı bir gölge bulamaz" sözünü hatırlatan Bakan Yıldırım, "Gelecek bilişim, gelecek gençlik" dedi. Gelecekte ülke nüfusunun yüzde 100'ünün bugünün gençlerinden oluşacağını belirten Yıldırım, Bakan Kılıç'a böyle bir projeyi TCDD ile birlikte düzenlemeye karar vermesinden dolayı teşekkür etti.
     Demiryollarının 1,5 asırı aşan geçmişiyle kimi zaman Türkiye'nin bağımsızlığının sembolü, kimi zaman ekonominin, kalkınmanın lokomotifi olduğunu, kimi zaman sevinçlerin, hasretlerin, memleket sevdasının türküsü haline geldiğini ifade eden Yıldırım, kimi zaman da genç, yaşlı 75 milyonu doğudan batıya, kuzeyden güneye birleştiren, buluşturan çok önemli bir taşıma aracı olduğunu söyledi.
     Gençlerin "Bu memleket bizim" diye yola çıkacağı bu trende Samsun'dan Gaziantep'e, Ankara'dan Kars'a yurdun her köşesini görme fırsatına sahip olacağını belirten Yıldırım, "Hakikaten cennet gibi ülkemizi görerek, 'bu memleket bizim' diyerek daha fazla sevdalı hale geleceksiniz" diye konuştu.
     Gençlerin bir çoğunun trene ilk kez banliyölerde bindiğini belirten Yıldırım, Gençlik Treni'yle seyahat edecek gençlerin de bazılarının şehirler arası tren yolculuğuna ilk kez bu trenle çıkmış olacağını kaydetti.
     Tren yolculuğunun sadece bir yolculuk olmadığını ifade eden Bakan Yıldırım, şunları kaydetti:
     "Tren yolculuğu bir tutkudur, bir kültürdür, bir folklordür, bir memleket sevdasıdır. Yıllar boyunca trenler üzerine hüzünlü, sevinçli bir çok bestelelerimiz, namelerimiz yapılmıştır. Tren yollarını kime sorsanız; 'çok severim' der, 'trenle seyahat etmeyi çok severim der' ama son 50 yılda tren yolları bu ülkeyi yönetenler tarafından unutulduğu için maalesef gittikçe kan kaybetmiş, ülke taşımacılığında, yolcu taşımacılığında, yük taşımacılığında neredeyse esamesi okunmayacak hale gelmiş, yüzde 2-3'ler seviyesinde kullanılabilir duruma düşmüş. Halbuki çevre güvenliği, yolculuk konforu, ekonomiklik bakımından deniz yoluyla, hava yoluyla neredeyse başa baş bir taşımacılık şekli olmasına rağmen, geleceğin taşımacılık sektörü olmasına rağmen, dünya demiryollarına önem verirken maalesef biz ihmal etmişiz. Ancak bu ihmal 2003 yılında sona erdi. Sayın Başbakanımızın talimatıyla başlattığımız demiryolu projelerine hızla devam ediyoruz. 11 bin kilometre hattımızın yüzde 75'ini tamamen yeniledik. Bir çok hattımızda sinyalizasyon, elektrikifikasyon çalışmaları devam ediyor. 50 yıldır bu ülke insanın özlemi haline gelen yüksek hızlı tren hasretini de giderdik. Ankara-Konya, gelecek yıl Ankara-İstanbul, ondan sonraki yıl Ankara-Sivas hatlarının devreye girmesiyle Selçuklu'nun, Osmanlı'nın ve Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentlerini birbirine yüksek hızlı tren hatlarıyla bağlamış olacağız.
     Bu ülke bizim, bu memleket bizim. Kim ne yaparsa yapsın, ayrılıkçılar ne yaparsa yapsın, gün geçtikçe genciyle, yaşlısıyla bu ülkeye olan sevdamız, bu ülkeye olan inancımız, bu ülkenin geleceğine olan güvenimiz artarak devam edecek. Boşuna eli kanlı terör örgütleri enerjilerini tüketmesinler. Eğer söyleyecek bir sözleri varsa, gelsinler bu ülkenin kalkınması, imarı, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı için ne yapabiliriz, bunları ortaya koysunlar. Bu gayretler boş gayretler. Acılarımız oldu, olacak, ama bu ülkeye olan inancımız asla ve asla azalmayacak, artarak da devam edecek. İşte bunun cevabı bu gençlerdir. Sizler bu ülkenin teminatısınız, bu ülkenin birliğinin ve beraberliğinin garantisisiniz."
     Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç'a ve emeği geçen herkese teşekkür eden Bakan Yıldırım, gençlere "Yolunuz ve bahtınız açık olsun" dedi.
    
     -Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç-
    
     Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç da Gençlik Treni'nin ülkeye ve millete hayırlı, uğurlu olmasını diledi. Böyle bir projede yer almaktan büyük heyecan duyduğunu ifade eden Kılıç, trene ilk defa okuduğu dönemde Ankara'da banliyö treninde bindiğini kaydetti.
     Bu proje ile gençlere önemli, büyük bir fırsat sunacaklarını anlatan Kılıç, gençlerin Türkiye'nin kuzey, güney, doğu, batı her tarafına gitme imkanına sahip olacaklarını belirtti. Gelecek senelerde lokomotiflerin, vagonların sayısının artması ve daha fazla genci Türkiye'nin her köşesine götürme imkanını yakalamayı temenni eden Kılıç, bu projeyi hazırlarken, "Bu memleket bizim" temasını ön plana çıkardıklarını ifade etti. Türkiye'nin bir çok yerini görmeyen gençler bulunduğunu belirten Kılıç, doğudaki gençlerin batıyı, batıdakilerin doğuyu, kuzeydekilerin güneyi, güneydekilerin kuzeyi görmesini ve ülkenin her tarafındaki toplam değerlerin bütün gençler tarafından fark edilmesini arzu ettiklerini söyledi.
     "Bu memleket bizim" ifadesini ilk defa ünlü şair Nazım Hikmet'in "Bu memleket bizim" şiirinde bir araya getirdiğini hatırlatan Kılıç, trenin sloganını belirlerken buradan esinlendiklerini söyledi.
     Yola çıkarken gençlerin, "Bu memleket bizim" diyeceklerini ifade eden Kılıç, şöyle konuştu:
     "Tek vatan, tek devlet, tek bayrak, tek millet inancı ve ideali doğrultusunda nasıl kenetlenmiş olduğumuzu ortaya koymuş olacaklar ve bu inanç, bu irade pek çok şeye cevap olacak. En son dün 4 yiğidimizi şehit verdik bölücü teröre karşı mücadelemizde. Türkiye'nin, Türk milletinin bu mücadelesi tabi ki kararlılıkla devam edecek, ama yeni nesil gençlerimiz terörün de kökünü kazımak üzere, terörü de yaratan etkenleri ortadan kaldırmak üzere milletine, devletine, ülkesine vatanına, bayrağına çok büyük bir inançla sarılmanın yolunu bu gibi gençlik projelerinden geçerek kuvvetle bulmuş olacak. Buna yürekten, buna gönülden, buna büyük bir imanla inanıyoruz."
     Projenin TCDD olmadan uygulanmasının imkansız olduğunu ifade eden Kılıç, TCDD'nin bu süreçte hiç hesap, kitap, kar, zarar hesabı yapmadan projeye destek olduğunu söyledi.
     "Binali ağabey bizim Yıldırım bakanımız. Soyadı Yıldırım, ama yıldırım gibi çalışan bir bakanımız" diyen Kılıç, Bakan Yıldırım'a da teşekkürlerini iletti. Kılıç, Türk Ekonomi Bankası'nın da (TEB) projeye 1 milyon liralık önemli bir destekte bulunduğunu belirterek, TEB Genel Müdürü Varol Civil'e de teşekkür etti.
     Bakan Kılıç, "Gençlik Treni sevgiyle, saygıyla, erdemle, bu toprakları vatan yapan milletimizin inançlarıyla, kültürleriyle, kutsallarıyla, toprağa, bayrağa olan büyük bir aşkla yola çıkıyor. Kazasız belasız gitsin gençlerimiz ve yine inşallah kazasız belasız bir şekilde dönsünler, anne, babalarına kavuşsunlar" diye konuştu.
    
     -Diğer konuşmacılar-
    
     TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da TCDD'nin çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verdi. Trenin sadece bir ulaşım aracı olmadığını, ekonomik, sosyal, kültürel hayatı etkileyen önemli bir ulaşım aracı olduğunu ifade eden Karaman, bu nedenle bugüne kadar Balkan Kültür Treni, Hürriyet Treni, Perakende Treni, Fuar Treni, Kızılay Treni, Tiyatro Treni gibi pek çok etkinlik gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Bugün de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte gençleri, "Gençlik Treni"nde misafir edeceklerini belirten Karaman, Gençlik Treni adı altında 7 ayrı parkurda her biri 5 yataklı, 2 yemekli vagondan oluşan 6 ayrı özel tren hazırlandığını kaydetti. Proje kapsamında, 28 Haziran-19 Temmuz tarihleri arasında 2 bin gencin trenle seyahat edeceğini belirten Karaman, gençlerin Kayseri'den Sivas'a, Adana'dan Elazığ'a, Mersin'Den Kars'a Türkiye'nin 4 bir yanını gezip görme imkanı bulacağını ifade etti.
     TEB Genel Müdürü Varol Civil de böyle bir projede yer almaktan mutluluk ve gurur duyduklarını belirtti. Civil, "Gençlik Treni" projesini çok önemsediklerini belirterek, projenin gençlerin ufkunu genişleteceğine inandıklarını kaydetti. Civil, trende her gencin önünde bilgisayar olacağını ve TEB bloguna yazacaklarını belirterek, en iyi seçilen blogu yazan genci Paris'teki tenis turnuvasına götüreceklerini bildirdi.
     Konuşmaların ardından Bakan Kılıç, Kırıkkale'ye kadar gençlerle birlikte seyahat etmek üzere trene bindi. Trenin hareket iznini de Bakan Yıldırım verdi.
    
    
    

Bu haberi 103 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir