Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkanı Allıoğlu: -"Bankalar tüm ortakların eşlerinden imza…

  • Yazı boyutu
Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkanı Allıoğlu:
  -"Bankalar tüm ortakların eşlerinden imza…

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkanı Allıoğlu: -"Bankalar tüm ortakların eşlerinden imza istiyor ve eşlerden biri yoksa işlem yapmıyor. Sadece ticari yaşamı değil, aile yaşamını da sekteye uğratan bu uygulamanın mutlaka değiştirilmesi gerekiyor"

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Başkanı Nezih Allıoğlu, Borçlar Kanunu'ndaki "eş olmadan kredi kullanılmaması" şeklindeki düzenlemenin, 1 Temmuz'dan bu yana çok ciddi sıkıntılara yol açtığını belirterek, "Sadece ticari yaşamı değil, aile yaşamını da sekteye uğratan bu uygulamanın mutlaka değiştirilmesi gerekiyor" dedi.
     Allıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde "ticari kredilerde eş rızası şartı" içeren Borçlar Kanunu'nun, bu yönüyle mutlaka revize edilmesi gerektiğini, değişiklik için yasama yılının beklenmesinin sıkıntıyı daha da arttıracağını öne sürdü.
     Kredi kullanımında eş rızasının alınması yönündeki düzenlemenin yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2012 tarihinden bu yana işadamlarının elinin kolunun bağlandığını belirten Allıoğlu, şunları kaydetti:
     "Bankalar tüm ortakların eşlerinden imza istiyor ve eşlerden biri yoksa işlem yapmıyor. Sadece ticari yaşamı değil, aile yaşamını da sekteye uğratan bu uygulamanın mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Büyük ihtimalle aceleye getirilerek, iş dünyasının görüşleri alınmayarak Meclis'ten geçirilen bu düzenleme nedeniyle ticari hayat sekteye uğramış, basit bir kredi alımında dahi bankalar kırk dereden su getirerek, işadamlarına zorluk çıkarır hale gelmiştir. Eş rızası şartının, özellikle yaptığı iş, bankalarla çalışmayı gerektiren işadamları için adeta kabus oldu. Bu düzenleme yalnızca işadamları için değil eşleri için de eziyete dönüşmüştür. Her an imzasına ihtiyaç duyulabilen eşler ne yapacağını bilemez haldedir. Hem iç hem de dış ticareti olumsuz yönde etkileyen bu düzenlemenin, revize edileceği yönünde bilgiler gelmektedir. Kabinedeki bazı bakanlarımızın bu yöndeki açıklamaları umut verse de TBMM'nin ekim ayında açılacağı düşünülürse yeni düzenleme için geç kalınacağı ortadadır. İş yaşamında hız çok önemlidir ve bırakın haftaları, saatlerin bile önemi vardır. Bu anlamda yasama yılı açılmadan bir şekilde sorunun giderilmesi yönünde harekete geçilmesi gerekmektedir."
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir