Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkan Yardımcısı Odabaşı: -"Çin malı elektrik ürünleri yaşamı…

  • Yazı boyutu
Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkan Yardımcısı Odabaşı:
  -"Çin malı elektrik ürünleri yaşamı…

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkan Yardımcısı Odabaşı: -"Çin malı elektrik ürünleri yaşamı tehdit ediyor"

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Ali Odabaşı, piyasada yoğun olarak satılan Çin malı elektrik-elektronik ürünlerinin insanların yaşamını tehdit ettiği uyarısında bulundu.
     Odabaşı, yaptığı yazılı açıklamada, özellikle yurda nasıl girdiği belli olmayan kalitesiz ve garantisiz Çin malı ürünlerin satışının önüne geçilmesi gerektiğine dikkati çekerek, Çin'den kaçak yollarla yurda sokulan kalitesiz ve standart dışı ürünlerden özellikle elektrik - elektronik malzemelerinin, insanların yaşamlarına mal olacak kadar ciddi tehdit oluşturduğunu ifade etti.
     Türkiye'nin Çin malı ürünler cenneti olduğunu öne süren Odabaşı, "Hem ülke ekonomisine ciddi zarar veren, hem yerli sanayiye ve özellikle küçük esnafa darbe vuran Çin malı ürünler, insanların yaşamını da tehdit ediyor. Fiyatı ucuz olduğu için satın alınan Çin malı elektrik- elektronik ürünleri kısa sürede bozuluyor. Tamiri mümkün olmadığı gibi, elektrik kaçaklarına, yangınlara, dolayısıyla yaralanmalara ya da ölümlere yol açabiliyor" dedi.
    
     -"Bozuluyor ama tamir edilemiyor"-
    
     Odabaşı, Çin malı sağlıksız ürünlerin yurda girişini engellemek için alınan tedbirlerin arttırılması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
     "Bugün alışveriş merkezleri dahil hemen her yerde satılan ithal Çin malı elektrik-elektronik malzemelerden bir bölümü garanti kapsamında dahi değil. Bunların servisi, yedek parçası bulunmuyor. Garanti kapsamında olan nadir ürünlerinse muhtemel arızada onarımı mümkün olmamakta, yani tek kullanımlık. Kalitesiz, kısa ömürlü, üstelik insan yaşamını tehdit eden bu ürünlerin sırf ucuz olduğu için satın alınması yarar yerine zarar getiriyor, üstelik hayati tehlike yaratıyor.".
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir