Gen Bankası'ndaki erkenci kayısı çeşitlerinde hasat başladı -Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu…

  • Yazı boyutu
Gen Bankası'ndaki erkenci kayısı çeşitlerinde hasat başladı
  -Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu…

Gen Bankası'ndaki erkenci kayısı çeşitlerinde hasat başladı -Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nün dünyadaki 300 kayısı çeşidinin örneği bulunan Gen Bankası'nda yer alan "Hırmanlı", "Tekeler" ve "Silistre de Derona" gibi erken olgunlaşan kayısıların hasadı yapılıyor

Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nün dünyadaki 300 kayısı çeşidini barındıran Gen Bankası'ndaki erken olgunlaşan kayısıların hasadına başlandı.
     Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Yaşar Zengin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı bir kurum olarak kayısıda çeşitliliği artırmak için Gen Bankası oluşturduklarını hatırlattı.
     Bu çalışma çerçevesinde Akçadağ ilçesine bağlı Karapınar'da, merkeze bağlı Tecde Mahallesi'nde ve Battalgazi ilçesindeki yerleşkelerinde 3 ayrı kayısı bahçesi oluşturduklarını kaydeden Zengin, bu bahçelerde 300'er çeşit dünyanın pek çok ülkesinin kayısılarının bulunduğunu ifade etti.
     Kayısı bahçelerinin kurulmasının çeşitliliğin azalmasının önüne geçebileceğini dile getiren Zengin, "Herhangi bir çeşit kayısı hastalık veya başka bir nedenle kaybolursa diğer örneğiyle takviye edebilelim diye çeşitliliği koruyoruz" dedi.
     Gen Bankası'ndaki erkenci çeşitler olarak bilinen "Hırmanlı", "Tekeler" ve "Silistre de Derona" kayısı çeşitlerinde hasada başladıklarını kaydeden Zengin, bu çeşitleri herhangi bir ısıtmaya, korumaya tabi tutmadıklarını ve buna rağmen serayla birlikte ve hasat mevsiminden 20 gün önce olgunlaştıklarını anlattı.
    
     -Rekolte, geçmiş yıllara göre yüksek olacak-
    
     Bu yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün koordinatörlüğünde kurulan ve aralarında Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nün de bulunduğu komisyonun kayısı rekoltesini 149 bin 500 ton olarak belirlediğini hatırlatan Zengin, rekoltenin geçmiş yıllara göre yüksek olduğunu aktardı.
     Zengin, "Bu yıl verimli bir yıl olacak. Buna rağmen fiyatın o kadar düşeceğini tahmin etmiyorum. Çünkü ürünlerde dolu zararı çok. Havaların yağışlı olmasından dolayı kızıl lekeler var. Bu nedenle kaliteli kayısı az. Fiyatların geçen sene ile aynı olmasını bekliyoruz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 278 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir