Gemide elektrik üretecek Türk şirketi Lübnan'ın ihtiyacını karşılayacak -Türkiye'nin Lübnan…

  • Yazı boyutu
Gemide elektrik üretecek Türk şirketi 
  Lübnan'ın ihtiyacını karşılayacak
  -Türkiye'nin Lübnan…

Gemide elektrik üretecek Türk şirketi Lübnan'ın ihtiyacını karşılayacak -Türkiye'nin Lübnan Büyükelçisi Özyıldız : -"390 milyon dolarlık bu anlaşma iki ülke arasında imzalanan en yüksek tutarlı anlaşmadır"

Bir Türk firmasına ait 2 gemi, Lübnan için 3 yıl süreyle elektrik üretecek. Türkiye'nin Lübnan Büyükelçisi İnan Özyıldız, imzalanan anlaşmanın Lübna'nın elektrik sıkıntısının aşılmasına önemli bir katkıda bulunacağını bildirdi.
     Lübnan'da ülkenin bazı kesimlerinde günde 18 saate varan elektrik kesintilerine çözüm bulmak amacıyla, 2 yıl süren görüşmelerin ardından Karadeniz Holding Şirketi ile Lübnan Enerji ve Su Bakanlığı arasında bir anlaşma imzalandı.
     Beyrut'taki Enerji ve Su Bakanlığı binasında düzenlenen imza törenine, Lübnan Enerji ve Su Bakanı Cibran Basil, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız ve Karadeniz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Karadeniz ile diğer yetkililer katıldı.
     Törende konuşan Lübnanlı Bakan Basil, gemilerin bir an önce Lübnan'a gönderilerek ülkenin elektrik sıkıntısının çözümüne katkıda bulunmasını istedi.
     Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Özyıldız ise, 2 yıl önce Lübnan'a gelen Rauf Bey gemisini görünce herkesin çok etkilendiğini ve o zaman ülkenin yaşadığı elektrik sıkıntısının aşılmasına böyle bir geminin elektrik üreterek büyük katkı yapabileceğini gördüklerini söyledi.
     Özyıldız, "İki yıllık görüşmelerin ardından böyle bir anlaşmanın imzalanması iki ülke arasında çok önemlidir. 390 milyon dolarlık bu anlaşma, Lübnan ile Türkiye arasında imzalanan en yüksek tutarlı anlaşmadır. Anlaşma kapsamında Lübnan'a gelecek iki gemide üretilen elektrik ulusal elektrik sistemine verilecek" dedi.
     Lübnan'ın istikrarına Türkiye'nin büyük önem verdiğini vurgulayan Özyıldız, Lübnan'ın alt yapısının geliştirilmesi için Türkiye hükümetinin her türlü desteği vermeye hazır olduğunu kaydetti.
     Lübnan'ın yaşadığı elektrik probleminin çözümü için yapılan bu anlaşmanın bir başlangıç olduğunu belirten Özyıldız, bundan sonra daha büyük projelerin de hayata geçirilmesi temennisinde bulundu.
     Anlaşmaya göre, Türkiye'den ilk gemi 120, ikinci gemi ise 180 gün sonra gelerek Lübnan'da elektrik üretecek. Gemide üretilecek günlük 270 Megavatlık elektrik ülke ulusal şebekesine verilecek.
     Lübnan'ın günlük elektrik ihtiyacı 2300 megavat iken, ülkedeki iki santralden bunun ancak 1500 megavatlık bölümü karşılanabiliyor.
     Özellikle ülkenin güneyinde çok uzun sürelerle kesintiler yaşanması nedeniyle, jeneratör kiralama imkanı olmayan aileler zaman zaman yolları keserek eylem yapıyor.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir