Gemi Adamları Yönetmeliği

  • Yazı boyutu
Gemi Adamları Yönetmeliği

Gemi Adamları Yönetmeliği

Gemiadamları, sicil liman kaydını, sadece bir kez olmak üzere başka bir limana nakledebilecek.
     Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın, Gemiadamları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Yönetmeliğin "Sicil Limanı" başlıklı 73'üncü maddesine eklenen fıkraya göre, gemiadamı, sicil kaydını, sadece bir kez olmak üzere başka bir limana nakledebilecek.
     Yönetmeliğin "geçiş süreci" başlıklı geçici 11'inci maddesinde yapılan düzenlemeye göre, 1 Temmuz 2013 tarihine kadar, vardiya zabitliğinden 1. zabitliğe, 1. zabitlikten kaptanlığa, uzakyol vardiya zabitliğinden uzakyol 1. zabitliğine, uzakyol 1. zabitlikten uzakyol kaptanlığına, makine zabitliğinden 2. makinistliğe, 2. makinistlikten başmakinistliğe, uzakyol vardiya mühendisliği/makinistliğinden uzakyol 2. mühendisliği/makinistliğine, uzakyol 2. mühendislik/makinistlikten uzakyol başmühendis/makinistliğe yükselmek için yönetmelikte belirtilen şartları yerine getirerek başvuruda bulunan gemiadamlarından, yeterlik yükseltmeleri için gerekli deniz hizmeti 24 ay olacak.
     Yönetmeliğe "Gemiadamı yeterlik belgesi alınmasına ilişkin geçiş hükümleri" başlığı ile eklenen 14'üncü geçici maddeye göre de 1 Ocak 2012-31 Aralık 2012 tarihleri arasında Deniz Harp Okulu'ndan mezun veya mezun olmadan ayrılanlar ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan ayrılanlardan gemiadamı yeterlik belgesini ilk kez alacak olanları bu yönetmeliğin 23 Ağustos 2012 tarihinden önceki hükümleri uygulanacak. Daha sonraki yeterlik yükseltmeleri için yönetmeliğin eğitim, sınav ve deniz hizmeti ile ilgili hükümleri uygulanacak.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir