Geleceğin gözdesi Sosyal Pazarlama!

  • Yazı boyutu
Geleceğin gözdesi Sosyal Pazarlama!

Dünyaca ünlü fütürist Mike Walsh dijital devrimin sadece medyayı değil gelecekte tüm sektörleri saracağını söyledi.

Dünyaca ünlü fütürist Mike Walsh, şimdiye kadar dijital devrimden en çok medya, eğlence ve iletişim sektörlerinin etkilendiğini belirterek, ”Medya, eğlence ve iletişim sektöründeki bu dönüşümün benzeri, yakın gelecekte perakende, finans ve sağlık sektörlerinde yaşanacak” dedi.

Walsh, Swiss Otel’de düzenlenen ve sosyal medyanın ana konu olarak belirlendiği ”SAS Business Analytics Series 2012” etkinliğinde yaptığı konuşmada, sosyal medya fırsatları, dijital gelecek ve veri analizi ile iş kararları arasındaki bağa değindi.

Kurumların artık ancak sosyal medyadaki bilgi akışını doğru analiz ederek akıllı tüketici stratejileri geliştirebileceklerine dikkati çeken Walsh, sosyal pazarlamanın henüz sadece başlangıç aşamasında olduğunu, değişimin Facebook ve Twitter’ın çok daha ötesinde, tüketicinin birbiri ile bu derece yakın etkileşiminden tetiklendiğini söyledi.

Walsh, kurumların, sosyal medyada markaları hakkında söylenenleri kontrol edememekten endişe duymaktansa, sosyal medyadaki verileri doğru analiz ederek, doğru stratejiler kurgulamaları gerektiğini vurguladı.

Şimdiye kadar dijital devrimden en çok medya, eğlence ve iletişim sektörlerinin etkilendiğini belirten Walsh, ”Televizyon seyrediş biçimimizden konuşmamıza kadar bir çok şey köklü değişim geçirdi. İnternet, bazı endüstrilerin sonunu getirirken, yeni alanlar, yeni servetler yarattı. Medya, eğlence ve iletişim sektöründeki bu dönüşümün benzeri, yakın gelecekte perakende, finans ve sağlık sektörlerinde yaşanacak. Bu kapsamda, verilerin doğru analiz edilmesi daha da önem kazanacak” diye konuştu.

Daha sonra gazetecilerle bir araya gelen Walsh, yeni kuşakların bugünkünden çok daha farklı hareket edeceğini, şirketlerin de değişime ayak uyduramadığı takdirde geleceğin dünyasında çok zorlanacaklarını belirtti.

Değişime ayak uydurmanın merkezinde de verilerin nasıl yönetileceği ve analiz edileceğinin yattığını dile getiren Walsh, ”Gelecekte pazarlamadan sorumlu kişilerin bilişimden sorumlu kişilerden daha çok teknolojiyle zaman harcamaları gerekecek” dedi.

Gelecekte, şirketlerin sosyal medyada daha çok pazarlama yapabilmek için daha çok gazeteci istihdam etmesi gerekeceğini ifade eden Walsh, özellikle lüks ürünler satan firmaların benzer bir yolda ilerlemeye başladığını kaydetti.

Walsh, Türkiye’de tüketicilerin teknolojiye büyük bir hızla uyum sağlamasına rağmen, iş dünyasının teknolojiye uyum sağlama konusunda daha muhafazakar davrandığını da sözlerine ekledi.

SAS Türkiye, Kuzey Afrika ve Orta Asya Genel Müdürü Gökhan Nalbantoğlu da, bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen etkinlikte ana temanın ”sosyal medya”, ikinci temanın da ”büyük veri” olarak belirlendiğini söyledi.

 

 

Kaynak: Ekofinans


Bu haberi 420 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir